Sander: Intet behov for it-forskningscenter

Videnskabsminister Helge Sander (V) mener ikke, at it-branchen trods sin voksende eksportvolumen har behov for sit eget statistikcenter. Det var ellers ønsket fra IT-Brancheforeningen, som dog erklærer sig villig til at nøjes med mindre.

It-branchen skal ikke sætte næsen op efter at få en samlet vidensbank under Videnskabsministeriet, der kan give en lige så solid viden om erhvervet, som man eksempelvis kender det fra landbruget.

Videnskabsminister Helge Sander (V) mener ikke, at behovet er presserende, selv om IT-Brancheforeningen (ITB) i sidste uge efterlyste tiltag på statistikområdet, der afspejler, at it-branchen i dag er en lige så stor eksport-branche som landbruget.

Det betyder ifølge ITB blandt andet, at man i dag har for lidt konkret viden om, hvilke dele af it- og tele-erhvervene, der skaber mest værdi og dermed, hvordan man bør satse i fremtiden. Men Helge Sander melder altså hus forbi.

- Jeg finder ikke umiddelbart, at der er behov for at oprette et egentligt selvstændigt forskningscenter i Videnskabsministeriet, siger han til Computerworld Online.

Tæt samarbejde

Ministeren argumenterer med, at der allerede samarbejdes tæt med Danmarks Statistik, it-branchen selv og eksterne forskere om at samle og udvikle forskning om det han kalder vidensamfundet, herunder selve it-branchen.

Han anerkender dog, at der kan være behov for en videreudvikling af dokumentations-indsatsen og roser derfor hensigten i IT-Branchens forslag, om end han ikke tilslutter sig foreningens forslag om at få et decideret statistikcenter for it-branchen.

- Erfaringer fra den netop afholdte konference "Fokus på fremtiden" om, hvordan et højteknologisk Danmark skal indrettes, viser netop, at dokumentation og research er utrolig vigtige for udvælgelsen og prioriteringen af de indsatsområder og projekter, der skal sættes i gang, hvis der skal opnås resulater, siger Helge Sander.

På størrelse med landbruget

Selvom IT-Brancheforeningen efter alt at dømme ikke skal sætte næsen op efter det efterlyste it-statistikcenter, bliver der strakt en hånd frem til fortsat samarbejde.

-IT-Brancheforeningen er helt enig med videnskabsministeren: Der er kommet flere og bedre tal om branchen de senere år. De nye tal er endda skabt i god dialog mellem ministeriet og branchen. ITB vil gerne fortsætte den dialog - især når det gælder erhvervets værdiskabelse og eksport, siger kommunikationschef Henrik Egede, IT-Brancheforeningen.

It-branchen eksporterede for cirka 51 milliarder kroner i 2002. Et tal, der stort set matcher landbrugets eksport.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S