Dyre udlands-SMS'er presser TDC

TDC overvejer at gøre det billigere for kunderne at sende SMS'er til udlandet knap to år efter, at selskabet seksdoblede prisen. Konkurrenterne mener, at TDC scorer kassen på de dyre SMS'er, mens teleselskabet selv siger, at det bare dækker omkostningerne ind. Telmore vil gerne sænke prisen, men er afhængig af TDC.

Trods hård konkurrence på det danske mobilmarked er der stadig prisforskelle på over 1.000 procent, når det handler om at sende SMS'er fra danske til udenlandske mobiltelefoner.

Det koster således 2,75 kroner at sende en SMS til en udenlandsk abonnement, hvis man er kunde hos TDC, mens man slipper med 19 øre som kunde hos blandt andet CBB Mobil og Tele2.

Den store prisforskel opstod, da TDC i slutningen af 2002 indgik såkaldte interconnect- eller interworking-aftaler med udenlandske teleselskaber om at afregne indbyrdes, når der blev sendt SMS-beskeder mellem selskabernes kunder.

Hos TDC Mobil begrunder vicedirektør Anders Christjansen fortsat de høje priser med, at selskabet har store ekstraudgifter til SMS'er til udlandet.

Alligevel vil TDC nu overveje, om det er muligt at presse prisen ned.

Overvejer særlig pakke

- Hele SMS-området er et område i kraftig vækst, og det er da igen tid til at overveje, om vi kan skrue en særlig pakke sammen til dem, der har mange SMS'er til udlandet, siger han.

Anders Christjansen mener, at en større volumen af SMS'er måske kan sænke omkostningerne i de aftaler, TDC har med de udenlandske selskaber.

Hos konkurrenten Tele2 mener man, at TDC tjener kassen på de dyre udlands-SMS'er, selvom Tele2 selv taber penge på kun at tage 19 øre for SMS'er til udlandet.

- Der er ingen tvivl om, at vi taber på hver eneste udlands-SMS, men det er ikke formuer. Det er nok mere TDC, der tjener formuer, for selvfølgelig tjener de mange penge på at tage 2,75 kroner, siger markedsdirektør Thomas Nistrup.

Også Sonofon, CBB Mobil og Telia Mobile tager de samme billige priser for SMS'er til udlandet som til Danmark, mens Orange og Telmore tager 2,70 kroner.

Telmore bagefter konkurrenter

Telmore kaldte det i sin tid for vanvittigt, da TDC seksdoblede prisen, for selskabet bruger TDC's netværk og er derfor afhængig af TDC's grossistpriser.

Det succesrige selskab er siden blevet købt af netop TDC, som indsatte administrerende direktør Allan Christiansen, og han mener fortsat, at prisen er for høj.

- Det er ikke et punkt, vi har ligget søvnløse over at være dyrere på, for vi har simpelthen ikke modtaget henvendelser fra vores kunder om det. Men vi har altså ikke ekstra avance på det, og jeg vil gerne være skarpere på den pris, siger Telmore-direktøren.

Alle mobilselskaberne peger på, at SMS'er til udenlandske abonnenter kun udgør en lille del af forretningen. Alligevel tror Tele2's Thomas Nistrup, at priserne på tværs af landegrænserne fremover kan blive et større konkurrenceparameter.

- Jeg tror, at mange kommer hjem fra sommerferie nu og kigger på deres telefonregning og får et chok, fordi de har passet deres arbejde en halv time, mens de var på ferie, siger han.

Omkring fem procent af selskabets forretning udgøres i dag af mobiltrafik til og fra udlandet.

Hæver måske priserne

Telia er et af de selskaber, der i dag ikke tager ekstra for SMS'er til udenlandske abonnenter, men modsat konkurrenterne er selskabet måske på vej til at hæve priserne.

Selskabet er nemlig først nu undervejs med de interconnect-aftaler, som TDC gik i gang med etablere for knap to år siden.

- Hvis der bliver etableret aftaler med udenlandske selskaber, så kan det godt være, at vi med de her aftaler er nødt til at hæve priserne, siger kommunikationschef Robert Neimanas.

Ifølge ham er fordelene i aftalerne, at de sikrer større sikkerhed i modtagelsen af SMS'er.

Priserne på at sende SMS'er til danske mobilabonnenter i udlandet - for eksempel til venner eller familie på ferie - bliver ikke berørt af aftalerne. Her gælder for alle mobilselskaber, at prisen er den samme som at sende en SMS i Danmark.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen