Integra Consult tror på opsving efter skidt år

Integra Consult, der yder ledelsesrådgivning om anvendelsen af informationsteknologi, ser frem til et globalt økonomisk opsving, der kan styrke indtjeningen i den nordsjællandske virksomhed, efter et år med underskud.

Det seneste år har budt på et mindre underskud i rådgivningsfirmaet Integra Consult trods en salgsvækst på godt 10 procent. En forøgelse af medarbejderstaben og forberedelse på vækst i de kommende år har tynget resultatet.

Ud af et salg på 22,3 millioner kroner i 2003/04 landede selskabet et underskud på 108.024 kroner. Resultatet året før nåede 780.000 kroner.

- Årets underskud er utilfredsstillende selv set i relation til den vanskelige situation på selskabets hovedmarked, skriver Integra Consult i sin regnskabsmeddelelse.

Vilkår bedres

Hovedmarkedet er luftfartsindustrien, og ledelsen i Integra Consult forventer, at de kommende år byder på en forbedring af markedsvilkårene for kunderne på basis af et globalt opsving.

Det overståede regnskabsår har i forventning om bedre tider ledt til investeringer i en ekspansion af markeder og produkter, ligesom den gennemsnitlige medarbejderstab er udvidet fra 25 til 30.

Personaleomkostningerne er forøget med 16 procent til 14,5 millioner kroner. Og de eksterne omkostninger er øget med godt 80 procent til 2,9 millioner kroner.

- Selskabet forventer en positiv udvikling af såvel omsætning som resultat i de kommende år, lyder prognosen fra virksomheden i Trørød

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse