Et helt nyt Computerworld Navnenyt er på vej

Computerworld Navnenyt er stedet, hvor man følger med i it-relaterede job- og karrierenyheder. Navnenyt læses af tusindvis at Computerworld-læsere hver eneste dag. Men den gratis serviceydelse trænger til en større teknisk og indholdsmæssig overhaling. Det sker hen over jul og nytår.

Artikel top billede

Computerworld Navnenyt er den vigtigste kilde til it-relaterede job- og karrierenyheder, som tusindvis at Computerworld-læsere følger med i hver eneste dag.

Nyheder om jobskift, nyansættelser, nyuddannede, udnævnelser, runde fødselsdage og jubilæer har været vigtigt stof hos os, lige siden Computerworld udkom for første gang i Danmark den 8. september 1981. Og det skal det blive ved med.

Derfor skal Computerworld Navnenyt gennemgå en større teknisk overhaling, som gør det endnu nemmere og overskueligt at uploade tekst og billeder til navnenyt og kontrollere de enkelte opslag, før de bliver offentliggjort på CW.dk.

Målet er, at processen skal blive endnu mere gennemskuelig, effektiv og hurtig for både de, der bidrager med stof til navnenyt, og for redaktionen, der skal håndtere den gratis serviceydelse, som Computerworld Navnenyt jo også er.

For at vi kan gøre det bedst muligt, lukker vi for navnenyt i en periode hen over jul og nytår, så det giver færrest mulige gener for alle.

Sidste chance for at levere stof, som vil blive offentliggjort i december 2019, skal derfor ske via den sædvanlige mailform eller pr. mail til navnenyt@cw.dk senest 13. december 2019.

Den nye Computerworld Navnenyt får premiere i begyndelsen af 2020.

Hvis du vil have en mail, når det er klar til brug, kan du sende en mail til navnenyt@cw.dk og skrive “Besked om det nye Computerworld Navnenyt, ja tak” i emnefeltet.

I mellemtiden kan du også tjekke, om din virksomhed eller uddannelsesinstitution er tilmeldt Computerworld Brancheguiden. Opslag i Brancheguiden bliver nemlig en del af den nye løsning, som skal gøre det endnu nemmere at administrere navnenyt for både bidragydere og redaktion.

Du kan tjekke her, om din virksomhed er med i Brancheguiden.

Er den ikke det, kan du tilmelde virksomheden via denne mailform

For virksomheder, som er en del af it-branchen, er det helt ligetil at vælge, hvilken af branchekategorierne virksomheden tilhører.

For alle andre har vi oprettet kategorien “Andet (firmaer uden for it-branchen, it-uddannelsesinstitutioner og PR-bureauer med speciale i it)”.

Vi glæder os til at præsentere den nye løsning, som vi håber, alle bliver glade for. Det er jo aldrig populært at ændre i indgroede arbejdsvaner og rutiner. Men det er nødvendigt at gøre noget ved Navnenyt nu af flere grunde. GDPR er blot en af dem.

På forhånd tak for din forståelse og velvilje

Navnenyt-redaktionen på Computerworld

Læses lige nu

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS