Smykkegiganten Pandora får kritik af Datatilsynet: Krævede legitimation for at slette data

En britisk mand har fået medhold i at det var i strid med loven, når Pandora ikke ville slette hans data uden få tilsendt pas, kørekort eller anden form for id.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Det er ikke i overensstemmelse med databeskyttelsesloven, når smykkeproducenten Pandora tidligere har krævet, at folk fremsender pas, kørekort eller anden form for legimitation, hvis de vil have slettet deres data.

Det har Datatilsynet netop afgjort i en sag, hvor den britiske mand har klaget over. at Pandora ikke vil slette hans data før, at han fremsendte legitimation.

Ville ikke fremsende id

Sagen tog sin begyndelse den 23. maj i 2018, da manden kontaktede Pandora via e-mail, hvor han krævede at få sine data slettet fra selskabets database. Her meddelte Pandora dog, at manden ikke kunne få slettet sine data, hvis han ikke indsendte et pas, kørekort eller et nationalt identitetskort.

Det ønskede klageren ikke, hvilket fik den konsekvens at Pandora afviste at slette hans data med den begrundelse, at selskabet ikke med sikkerhed kunne identificere ham.

”Efter en gennemgang af sagen finder Datatilsynet, at der er grundlag for at udtale kritik af, at Pandoras behandling af personoplysninger ikke er sket i overensstemmelse med reglerne,” skriver Datatilsynet i afgørelsen.

Datatilsynet oplyser på sin hjemmeside på, at tilsynet i afgørelsen blandt andet lægger vægt på at den dataansvarlige, i dette tilfælde Pandora, har pligt til at vurdere om deres rimelig grund til at tvivle på vedkommende identitet, før at man stiller krav om legitimation.

Læs også: Her er Datatilsynets GDPR-spørgsmål til danske virksomheder: Det skal du være forberedt på før tilsyn

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S