Smykkegiganten Pandora får kritik af Datatilsynet: Krævede legitimation for at slette data

En britisk mand har fået medhold i at det var i strid med loven, når Pandora ikke ville slette hans data uden få tilsendt pas, kørekort eller anden form for id.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Det er ikke i overensstemmelse med databeskyttelsesloven, når smykkeproducenten Pandora tidligere har krævet, at folk fremsender pas, kørekort eller anden form for legimitation, hvis de vil have slettet deres data.

Det har Datatilsynet netop afgjort i en sag, hvor den britiske mand har klaget over. at Pandora ikke vil slette hans data før, at han fremsendte legitimation.

Ville ikke fremsende id

Sagen tog sin begyndelse den 23. maj i 2018, da manden kontaktede Pandora via e-mail, hvor han krævede at få sine data slettet fra selskabets database. Her meddelte Pandora dog, at manden ikke kunne få slettet sine data, hvis han ikke indsendte et pas, kørekort eller et nationalt identitetskort.

Det ønskede klageren ikke, hvilket fik den konsekvens at Pandora afviste at slette hans data med den begrundelse, at selskabet ikke med sikkerhed kunne identificere ham.

”Efter en gennemgang af sagen finder Datatilsynet, at der er grundlag for at udtale kritik af, at Pandoras behandling af personoplysninger ikke er sket i overensstemmelse med reglerne,” skriver Datatilsynet i afgørelsen.

Datatilsynet oplyser på sin hjemmeside på, at tilsynet i afgørelsen blandt andet lægger vægt på at den dataansvarlige, i dette tilfælde Pandora, har pligt til at vurdere om deres rimelig grund til at tvivle på vedkommende identitet, før at man stiller krav om legitimation.

Læs også: Her er Datatilsynets GDPR-spørgsmål til danske virksomheder: Det skal du være forberedt på før tilsyn

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job