Nye password-krav til Aula på vej: Men bliver mødt med kritik

Om et par måneder indføres der nye krav til password i Uni-Login, der blandt andet anvendes til Aula. Men kravene kritiseres af sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Nye passwordkrav, der om otte uger indføres i Uni-Login, bliver mødt med kritik om, at kravene ikke nødvendigvis gør adgangen mere sikker - bare mere kompliceret.

Ifølge Version2 vil de nye password-regler til Uni-Login - som blandt andet dækker det landsdækkende Aula-system - betyde, at børn i de store klasser skal have password på mindst otte tegn, som består af både store og små bogstaver samt tal.

Adgangskoderne skal desuden skiftes årligt.

I dag får eleverne udstukket tilfældige koder, som de skal lære udenad.

It-sikkerhedsmand Per Thorsheim er ifølge mediet skeptisk over for de nye regler. Han peger på, at forskning har vist, at lange password med store og små tegn, tal og specialtegn ikke nødvendigvis er mere sikre end så meget andet.

Skolelærer Willam Bendsen siger til mediet, at løsningen er de såkaldte nonsens-sætninger, der er langt nemmere at huske end de komplekse koder.

“Den nyeste forskning siger, at et sikkert kodeord kan være en nonsens-sætning, som på en måde er relateret til noget, du kan huske. Man kan så lave en note til sig selv, som er umulig for andre at afkode, fordi den relaterer til en nonsens-sætning, som man kan huske udenad,” siger han.

Læs også:

Her er planen for den næste store udrulning af Aula

Aula var det mest søgte ord på Google i 2019 i Danmark - slår både Rasmus Paludan og branden i Notre Dame - se den fulde liste her

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job