Russiske hackere forhandler med Travelex efter ransomware-angreb - truer med at sælge persondata

Hackergruppen, der med succes har sendt betalings-kæmpen Travelex i knæ, forhandler løsepenge med selskabet.

Artikel top billede

Den russiske hackergruppe bag ransomwaren Sodinokibi er i gang med forhandlingerne om en løsesum på millioner af kroner med betalningskæmpen Travelex.

Det sker efter, at en række af selskabets it-systemer nytårsaften blev låst af ransomwaren.

Det kan du læse mere om her: Den globale betalingsgigant Travelex lukker ned i 30 lande efter kæmpe ransomware-angreb: Her er hackernes krav.

Hackergruppen meddeler ifølge magasinet Bleepingcomputer, at de i første omgang forlangte en løsesum på tre millioner dollar, som nu er blevet hævet til seks millioner dollar.

Hackerne har tidligere meddelt i et russisk hackerforum, at de fik adgang til Travelex’ systemer for et halvt år siden, og at de har downloadet 5GB med følsomme oplysninger om Travelex’ kunder - herunder fødselsdatoer, CPR-numre og kreditkort-informaitoner.

Dem truer de nu med at sælge på det sorte marked. Hackerne betegner de stjålne databaser som ‘DOB + SSN + CC.’

En hacker, der under navnet ‘UNKN’ er kendt som talsmand for Sodinokibi-gruppen, skriver, at gruppen ‘beklager,’ hvis ikke Travelex vil betale.

“Hvert angreb er fuldt af en kopi med kommerciel information. Nægter man at betale, vil data enten blive solgt til konkurrenter eller frigivet. GDPR. Betaler man ikke os, kan man betale 10X mere til regeringen. No problems,” lyder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job