Russiske hackere forhandler med Travelex efter ransomware-angreb - truer med at sælge persondata

Hackergruppen, der med succes har sendt betalings-kæmpen Travelex i knæ, forhandler løsepenge med selskabet.

Artikel top billede

Den russiske hackergruppe bag ransomwaren Sodinokibi er i gang med forhandlingerne om en løsesum på millioner af kroner med betalningskæmpen Travelex.

Det sker efter, at en række af selskabets it-systemer nytårsaften blev låst af ransomwaren.

Det kan du læse mere om her: Den globale betalingsgigant Travelex lukker ned i 30 lande efter kæmpe ransomware-angreb: Her er hackernes krav.

Hackergruppen meddeler ifølge magasinet Bleepingcomputer, at de i første omgang forlangte en løsesum på tre millioner dollar, som nu er blevet hævet til seks millioner dollar.

Hackerne har tidligere meddelt i et russisk hackerforum, at de fik adgang til Travelex’ systemer for et halvt år siden, og at de har downloadet 5GB med følsomme oplysninger om Travelex’ kunder - herunder fødselsdatoer, CPR-numre og kreditkort-informaitoner.

Dem truer de nu med at sælge på det sorte marked. Hackerne betegner de stjålne databaser som ‘DOB + SSN + CC.’

En hacker, der under navnet ‘UNKN’ er kendt som talsmand for Sodinokibi-gruppen, skriver, at gruppen ‘beklager,’ hvis ikke Travelex vil betale.

“Hvert angreb er fuldt af en kopi med kommerciel information. Nægter man at betale, vil data enten blive solgt til konkurrenter eller frigivet. GDPR. Betaler man ikke os, kan man betale 10X mere til regeringen. No problems,” lyder det.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network