Dell bekræfter: Sælger sikkerhedsfirma for 14 milliarder kroner

Det er nu officielt, at Dell Technologies sælger sin cybersikkerhedsforretning RSA. Salget har været længe undervejs og kommer til at lyde på i alt 14 milliarder danske kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Efter flere måneder spekulation kan Dell Technologies nu bekræfte, at man har solgt cybersikkerhedsselskabet RSA.

Prisen lyder på 2,08 milliarder dollar eller hvad der svarer til omkring 14 milliarder kroner.

Det skriver det amerikanske nyhehedsbureau Reuters.

Læs også: Dell tæt på at sælge sikkerhedsfirma for 14 milliarder kroner

Køberne er et konsordium bestående af selskaberne Symphony Technology Group, Ontario Teachers’ Pension Plan Board og AlpInvest Partners.

Ifølge Reuters forventes salget at være endelig gennemført i løbet af de kommende seks måneder.

Var en del af EMC

RSA Security blev i 2006 opkøbt af EMC for 2,1 milliarder dollar, og
selskabet kom på Dells hænder 10 år senere, da Dell opkøbte EMC.

Der har længe floreret rygter om, at et salg af RSA Security var på vej.
Computerworld i november 2019, at Dell var ved sondere terrænet for et salg.

På daværende tidspunktet skrev Bloomberg, at Dell ikke skulle forvente at få mere end én milliard dollar for selskabet.

Det menes at RSA Security i dag har 30.000 kunder.

Læs også: Dell EMC stormer frem i Danmark: ”Vores samlede forretning vokser på den rigtige side af 50 procent year-on-year i forhold til sidste år”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S