Morgen-briefing: Her er de tre net-butikker flest danskere vil anbefale / Google på vej med stor milliardinvestering / Taxa-app udvider med 50 nye Teslaer

Her er de tre net-butikker flest danskere vil anbefale. Google på vej med milliardinvestering i datacentre og bygninger. Hjælp Computerworld og vind en B&O-højttaler. Taxa-app udvider med 50 nye Teslaer. Youtube lukker for Stram Kurs’ Youtube-kanaler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer torsdagens første nyhedsfix fra Computerworld.

I dag er det Jacob Wittorff, der har skruet morgen-briefingen sammen, og vi lægger ud med en oversigt over de tre netbutikker, som danskerne helst vil anbefale til andre.

Her er de tre net-butikker flest danskere vil anbefale

Nemlig.com er den netbutik, som flest danskere vil anbefale, mens Zooplus indtager andenpladsen og på tredjepladsen finder vi modebutikken Boozt.

Det fremgår af en ny markedsanalyse fra Foreningen for Danske Internethandel, hvor danskere er blevet spurgt, hvilke netbutikker de helst vil anbefale til andre.

Som Computerworld skrev onsdag, så viser undersøgelsen ligeledes, at den tyske webshop Zalando er den mest anvendte hos de danske forbrugere.

Google på vej med milliardinvestering i datacentre og bygninger

Søgegiganten Googles moderselskab, Alphabet, meddelte onsdag, at selskabet vil investere tæt på 70 milliarder kroner (10 milliarder dollar) i nye amerikanske datacentre og kontorbygninger.

Det skriver selskabets topchef Sundar Pichai i et blogindlæg.

Ifølge Sundar Pichai vil selskabet investeringer sprede sig over 11 forskellige amerikanske stater.

Udover Googles hjemstat Californien drejer det sig om Colorado, Georgia, Massachusetts, Nebraska, New York, Oklahoma, Ohio, Pennsylvania, Texas og Washington.

Hjælp Computerworld og vind en B&O-højttaler

Computerworld gennemfører igen i år en undersøgelse af 50 af de mest interessante it-virksomheders image. Derfor har vi brug for svar fra vores mange it-professionelle læsere.

Sidste års undersøgelse gav Computerworlds læsere et unikt indblik i it-virksomhedernes omdømme og kvalitet. Vi håber derfor, at du som kunde/bruger hos it-virksomhederne vil deltage i undersøgelsen og dermed være med til at skabe endnu et stærkt overblik over det danske it-marked.

Resultaterne fra undersøgelsen vil blive offentliggjort på Computerworld.dk og i vores store image-magasin, som udkommer 24. april 2020.

Undersøgelsen gennemføres af vores samarbejdspartner IFO - Instituttet for Opinionsanalyse ApS, der står som garant for, at din besvarelse behandles anonymt.

Du kan deltage i undersøgelsen her ved at bruge dette link: http://ifo.surveyreply.dk/cw2020-2.htm

Blandt deltagerne i undersøgelsen trækker vi lod om 3 x BeoPlay P2-højttalere. Vinderne får direkte besked efter, at undersøgelsen er afsluttet.

Taxa-app udvider med 50 nye Teslaer

Den københavnske taxa-app Viggo har netop bestilt 50 nye Tesla Model 3, hvilket betyder, at selskabets flåde af elbiler bliver fordoblet. Det oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Viggo gik i luften i efteråret og markedsfører sig som en grøn tjeneste, der udelukkende gør brug biler uden CO2-udedning.

"Vi grundlagde Viggo med en klar mission om at genopfinde måden, vi lader os transportere rundt i byerne. Det gør vi ved at kombinere teknologi, nul-emissions køretøjer og et højt serviceniveau. Viggo er født grøn, og vi kan kun glæde os over, at vi med vores mission har ramt tidsånden og i høj grad også den politiske agenda. Ordren på 50 Tesla’er en milepæl for os, fordi den beviser, at kunderne gerne vil tænke bæredygtighed ind i hverdagen,” lyder det ifølge Viggos administrerende direktør Kenneth Herschel.

Youtube lukker for Stram Kurs’ Youtube-kanaler

Google har netop lukket for den racismedømte politiker Rasmus Paludans Youtube-kanal Frihedens Stemme, og for nylig lukkede Youtube også for Paludans parti Stram Kurs’ Youtube-kanal.

Frederik Kulager der er journalist hos mediet Zetland, oplyser på Twitter, at den førstnævnt kanal havde 14.000 abonnenter og 9,5 millioner visninger, mens den sidstnævnte havde 41.000 abonnenter og 31 millioner visninger.

Youtube meddeler til Ekstra Bladet, at kanalerne er blevet lukket, fordi de overtræder tjenesten retningslinjer.

Om dagen i dag: Apple dropper den fejlslagne Newton

Den 27. februar 1998 meddelte Apple, at selskabet ville droppe den videre udvikling af selskabets PDA, Newton. Meldingen kom efter, at Steve Jobs vendte tilbage til Apple og besluttede, at det dengang kriseramte selskab skulle fokusere udviklingsindsatsen om færre produkter.

Newton blev aldrig nogen stor succes, selvom enheden blev betragtet som innovativ, da den blev lanceret i 1993,

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S