Microsoft: Klapjagt på kinesiske pirater

Softwaregiganten Microsoft har indsendt sin første officielle klage til de kinesiske myndigheder i et forsøg på at få skovlen under tre lokale softwareproducenter, som angiveligt kopierer det amerikanske selskabs produkter. Dermed indleder Microsoft jagten på det enorme kinesiske piratmarked.

Microsofts jagt på kinesiske pirater en nu gået ind i en afgørende fase, efter selskabet for første gang har indgivet klage til de kinesiske copyrigt-myndigheder mod tre lokale softwareproducenter.

Avisen South China Morning Post citerer en talskvinde fra Microsoft for at oplyse, at det amerikanske selskab anklage gælder to selskaber i Tianjin og et i Beijing, som kan lægges oven i et allerede fremherskende pirat-problem i Kina.

Højtstående kinesiske embedsmænd har lovet at støtte Microsoft klage, hvis den kan bakkes op af beviser.

- Vi kigger på sagen. Fremstillede de softwaren uden Microsofts godkendelse, vil vi rejse tiltale, siger Yan Xiaohong, der er vicedirektør i patentkontoret, til avisen.

De påståede softwareforfalskere har opstillet maskiner og fabrikker til at fremstille store mængder af piratvarer, som sædvanligvis er stemplet med Microsofts fabriksmærke.

Piratkopieringen er så omfattende, at Microsoft vurderer, at der i Kina er en piratkopi af Windows på 92 procent af de pc'er, der bliver solgt i landet. Microsoft regner med, at 22 procent af pc'erne i USA indeholder en piratkopi.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job