TDC køber Songs netværk til halv pris

TDC?s køb af svenske Song Networks bliver vurderet som et stærkt strategisk køb i forhold til den nordiske konkurrence. TDC vil få et netværk til under halv pris, samtidig med at selskabet køber et stort skatteunderskud. Et højere bud kan være muligt.

TDC får sig en billig adgang til et nordisk netværk gennem købet af Song Networks, vurderer flere analytikere, og TDC får dermed mulighed for at skærpe konkurrencen mod Telia og Telenor på deres nordiske hjemmemarkeder.

Song Networks har investeret godt otte milliarder kroner i at opbygge sit netværk i Norden, og det får TDC nu fingrene i for bare 3,3 milliarder kroner. Så selv om TDC overbyder mandagens vurdering af det svenske selskab med 47 procent, så er perspektiverne attraktive.

- I forhold til Songs pris i går er buddet aggresivt, men ser man på de forventninger, der er til Song Networks i markedet, så virker prisen ikke vild, skønner Poul Ernst Jessen, der er teleanalytiker i Danske Bank.

Højere bud?

Han vurderer, at det på lang sigt kan vise sig som en rigtig god investering. Netop de strategiske perspektiver i købet kan drive andre til fadet.

Svenske Enskilda Securities opfordrer investorer i Songs Networks til at klappe hesten, og afvente muligheden for et konkurrende bud. Det fremgår af et notat fra banken.

- Vi stiller os undrende over for det faktum, at bestyrelsen har godkendt købstilbuddet til trods for at præmien kun er på 47 procent af lukkekursen (mandag, red.), da den strategiske værdi af aktiverne er væsentlige, og virksomhedsværdien er kun på omkring 35 procent af den oprindelige ejendom, udstyr og produktionsanlæg. Efter vores vurdering kan chancen for et højere bud ikke udelukkes, skriver Enskilda Securities.

Nordisk konkurrence

TDC dominerende motiv for at købe Songs Networks bunder i konkurrencesituationen i Norden, hvor det danske teleselskab med købet får mulighed for at tilbyde sine erhvervskunder løsninger for hele Norden.

- Kan TDC ikke levere en løsning, der dækker alle virksomhedens operationer i hele Norden, så er TDC handicappet i forhold til Telia og Telenor. De to nordiske konkurrenter er store i Danmark og TDC er lille i Norge og Sverige, så købet foretages for at skabe mere lige konkurrence, siger teleanalytiker, Poul Ernst Jessen fra Danske Bank.

Prøv et vækstmarked

Men konkurrencen i Norden er i forvejen benhård, og markedet er næsten mættet, så købet er en tilføjelse til den igangværende krig om de nordiske telekunder.

I Nordea Securities havde man hellere set et opkøb på et vækstmarked i Østeuropa, for eksempel polske Polkomtel, men analytiker Klaus Kehl vurderer, at TDC er motiveret af udsigten til fordelagtige synergier ved købet af Song Networks.

- Det er klart at der ligger helt andre perspektiver (i et køb på et vækstmarked, red.), men det kommer prisen også til at afspejle, så derfor er det vanskeligt at foretage opkøb, der tilfredsstiller alle, siger han.

TDC regner med at spare 200 millioner om året på omkostninger, når Song Networks er integreret.

Klaus Kehl vurderer umiddelbart prisen på Song Networks som høj, men siger samtidig, at det kommer lidt an på om skatteunderskuddet i Song kan føres ind i TDC-regi. Det vil trække det i positiv retning.

Song Networks har akkumuleret et skattemæssigt underskud på godt fire milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job