Tysk Windows-pirat og hans far i fængsel

Endnu to tyskere kan se frem til tid bag tremmer efter medvirken i organiseret svindel med Microsoft-software. En tysker i 30'erne skal tre et halvt år i fængsel, hvor han får følgeskab af sin far. De mistænkes for at stå bag Europas største piratring.

En tysker og hans far skal nu begge ind at ruske tremmer, efter at være dømt for medvirken i det, der mistænkes for at være Europas største piratring.

Den 58-årige Hubert Rimmele blev ved retten i Stuttgart dømt til 16 måneder i fængsel og 100 timers samfundstjeneste, mens hans søn i 30'erne, Dieter Rimmele, fik en fængselsdom på tre et halvt år.

Dieter Rimmele har tidligere fået en fængselsdom, da han i 1999 blev dømt for at manipulere med software.

Begge domme er dog mildere end den, der for to måneder siden faldt mod tyskeren Ralph Blasek, som stod i spidsen for piratringen.

Han blev dømt til fem et halvt år bag tremmer, efter landsretten i Bochum havde fundet ham skyldig i bedrageri for over 33 millioner kroner mod Microsoft.

De dømte var del af en større gruppe, som købte mere end 32.000 kopier af Microsoft-software med billige licenser til skoler og undervisningsinstitutioner.

Efter at have ompakket softwaren blev den solgt videre til andre Microsoft-kunder, der betalte fuld pris.

Ralph Blasek efterforskes samtidig for at stå i spidsen for Europas største piratring, der er ansvarlig for piratkopiering til en værdi over 600 millioner kroner.

Piratringen omfatter selskaber og bankkonti over hele verden og fik produceret cd'er med den piratkopierede software på en fabrik i Tyskland.

Yderligere to mistænkte medlemmer af piratringen er for tiden involveret i retssager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura