Discount-ADSL med begrænsning fra Tiscali

Et nyt ADSL-produkt, der ligger tæt op af mobilselskabernes discount-koncept, skal give Tiscali vind i sejlene i Danmark. Målgruppen er danskere, som ikke bruger nettet til at hente film og store filer og derfor kan klare sig med en begrænsning på en gigabyte data om måneden.

Tiscali forsøger med et nyt ADSL-produkt igen at sætte begrænsning på den mængde data, som kunderne kan hente med deres internetforbindelse.

Det nye produkt - Tiscali Highway - indeholder en forbindelse på to megabit i sekundet for 199 kroner om måneden.

Det er væsentligt billigere end konkurrenterne på det danske marked, men til gengæld må kunderne altså betale ekstra, hvis de når over grænsen på en gigabyte data om måneden.

Tiscalis danske direktør, Serge Lupas, siger, at målgruppen er de 80 procent af de danske internetbrugere, som ifølge ham ikke har brug for at hente store datamængder.

- Det er de almindelige internetbrugere. De vil sende e-mails, gå i netbanken og lede efter feriemål og nyt hus på nettet, men de er til gengæld ikke interesserede i at downloade piratkopier i stor stil, og de har ikke et særligt stort behov for trafik, siger han.

Teleselskabet har tidligere forsøgt at begrænse kundernes månedlige forbrug, da det i februar ville indføre en såkaldt "fair use-politik".

Den nye politik blev dog droppet, da blandt andet Forbrugerrådet kaldte den for uklar, fordi Tiscali ikke informerede kunderne om, hvad loftet for download var.

Tiscali har i dag omkring 25.000 bredbåndskunder i Danmark, og selskabet håber, at det nye produkt vil få fat i en gruppe af mennesker, som gerne vil have det simpelt og billigt.

Netop af den grund er der ikke nogen binding på abonnementet. Når man har betalt 999 kroner for start-pakken ejer man selv sit ADSL-modem, og man kan til enhver tid skifte til en anden udbyder.

Betalingen sker forud via internettet - på samme måde som hos mange discount-mobilselskaber - og hvis man køber sig til ekstra trafik føres ubrugt trafik videre til næste måned.

- Det giver kunderne en frihed til at vælge os fra, hvis vi ikke er gode nok. Vi har fokuseret meget i det første halvår på at forbedre Tiscalis kvalitet, og vi er sikre på, at kunderne ikke vil kunne finde et bedre produkt til en bedre pris, siger Serge Lupas.

Han forsøger dermed at lægge afstand til Tiscalis ry som landets mest udskældte internetudbyder.

Ifølge Serge Lupas er gennemsnitforbruget for nuværende bredbåndskunder under en gigabyte om måneden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S