EU-kommissær hiver hidtil ubrugt lov op af hatten efter nederlag til Apple

Kort efter Vestager har tabt en milliardstor skattesag mod Apple, hiver kommissionen en hidtil ubrugt artikel fra EU-traktaten frem, der skal kunne bruges mod kreative skatteaftaler.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Netop som EU har tabt en milliardstor skattesag mod den amerikanske tech-gigant Apple, fremsætter to EU-kommissærer et forslag.

Forslaget skal gøre det muligt at stoppe aftaler, hvor store selskaber betaler minimalt i skat.

Det skriver Ritzau.

Det drejer sig om en hidtil ubrugt artikel i EU-traktaten, der vil gøre det muligt at træffe en beslutning ved et kvalificeret flertal, og derved behøver beslutningen ikke vedtages enstemmigt.

Ved dagens pressemøde efter afgørelsen fortalte EU-økonomikommissær Paolo Gentiloni, at "det er sandt, at den aldrig er blevet brugt."

Det er den såkaldte artikel 116, der i trakten handler om "forstyrrelser af det indre marked."

Paolo Gentiloni sagde samtidig, at man arbejder på at udpege konkrete sager, og når en stærk sag præsenterer sig, vil må gå videre. Han tilføjer, at man mener at have sådan en sag, men hvilken det er, afslørede han ikke.

Apple vinder historisk sag

Tidligere onsdag vandt Apple og den irske stat en afgørende appelsag ved EU-domstolen.

Her omstødte den europæiske retsinstans en afgørelse fra EU-kommissionen, hvor den irske stat blev instrueret i at opkræve manglende skatter for 13,1 milliarder euro, svarende til knap 98 milliarder kroner, hos Apple Sales International og Apple Operations Europe.

Læs mere her: Apple vinder appel i historisk EU-skattesag: Slipper for skattesmæk på 100 milliarder

De to Apple-afdelinger tegner sig for Apples samlede omsætning udenfor USA.

Beløbet svarer til manglende skatteindbetalinger for perioden fra 2003 til 2014, og udgjorde en ulovlig statsstøtte efter artikel 107, vurderede Kommissionen, da afgørelsen blev truffet i 2016.

Denne afgørelse er siden blevet appelleret og nu annulleret ved den europæiske domstol, som i sin afgørelse skriver, atEU-kommissionen ikke har udvist den fornødne juridiske belæg for, at der er tale om statstøtte efter Artikel 107 styk 1.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S