Microsoft: Pres på medieafspiller-markedet

Microsoft har kort før høringen i EF-domstolen indledt et angreb på EU-kommisionen i den verserende monopolsag. Den amerikanske softwaregigant mener, at have argumenter for at konkurrencen på medieafspillere er langt hårdere, end EU vurderer.

EU tager lodret fejl i sin vurdering af konkurrencesituationen på markedet for medieafspillere. Det mener Microsoft, som bedyrer, at selskabet ligger inde med materiale, der kan dokumentere påstanden. Det skriver Financial Times.

Det er nøgleaspektet i EU's sanktioner over for Microsoft, som er fundet skyldig i at udnytte sin markedsdominans inden for operativsystemer ved at udelukke konkurrenter i nærliggende områder, såsom medieafspillere og servere.

Skal ændre forretningsmetode

Microsoft er blevet pålagt at ændre sin forretningsmetode og betale en bøde på tre milliarder kroner. Endelig skal Microsoft ifølge EU markedsføre en version af Windows uden en medieafspiller.

Der er høring i Microsoft appelsag torsdag og fredag i denne uge, og Microsoft vil argumentere, at mange af de beviser som kommisionen har fremlagt om medieaspillere er ukorrekte.

Selskabet oplyser, at det har økonomiske analyser, der støtter argumenterne.

- Alle tegn peger imod et levende og voksende marked for medieafspillere uden tegn på at hverken medieafspillere eller medieformater tipper i retning af Microsoft-teknologier, lyder konklusionen fra selskabet.

Microsoft fremhæver nye musikservicer fra Apple og Sony, såvel som Yahoos køb Musicmatch som vidneudsagn om denne trend.

Samtidig vil lanceringen af en Windows-version uden en medieafspiller have seriøse konsekvenser, hævder selskabets advokat Brad Smith.

- Vi vil være nødt til at markedsføre en version af Windows, der vil sætte producenter og forbrugere 15 år tilbage i tiden. Der vil være softwareproducenter, som lancerer software, der ikke vil virke ordentligt. Der vil være websider, som har indhold, der ikke vil virke rigtigt. Det betyder frustration blandt forbrugerne, siger han.

Brad Smith vurderer, at en sådan amputeret Windows-udgave vil underminere værdien af Microsoft navn og mærke.

Hos konkurrenterne i Realnetworks er holdningen den modsatte.

- Vi mener, at Microsoft tilknytning af medieafspilleren til Windows har begrænset konkurrencen på digitale medier og vi mener, at selskabet forsøger at opnå en udsættelse (af kommisionens sanktioner, red.), så Microsoft kan fortsætte sin ulovlige opførsel, lyder meldingen fra Realnetworks.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S