Fladskærmsproducent får LD i ryggen til væksthop
Den århusianske fladskærmsproducent Orion - der netop har købt Flextronics-fabrikken i Pandrup - får Lønmodtagernes Dyrtidsfond (LD)'s kapital og viden i ryggen, når selskabet nu går efter at lande store aftagere som Dell og Toshiba. LD oplyser, at fonden er ny aktionær i Orion, og at dens ejerandel af Orion bliver "synlig". Orion Europes nye ejerstruktur er ikke faldet helt på plads endnu, men det ventes at ske i løbet af ugen. (Børsen)
Tjekkisk begmand til TDC
Tjekkiet vil alligevel ikke sælge det statskontrollerede tjekkiske teleselskab til TDC og Vodafone. Den tjekkiske vicestatsminister, Marin Jahn, vil hellere, at det statskontrollerede Cesky Telecom, som ejer landets største mobilselskab Eurotel, bliver solgt på aktiemarkedet end til en enkelt investor. Til gengæld breder det danske lavpriskoncept fra Telmore sig snart til udlandet med TDC som motor. (Berlingske Tidende)
Fortsat problemer med elselskabernes it-systemer
Elselskaberne har endnu ikke styr på de it-problemer, som det er afgørende at få løst, før det frie marked kan fungere. Hos en række selskaber er der fortsat problemer med at overføre data om kundernes forbrug. Brancheforeningen Dansk Energi erkender, at man har været for optimistisk, og at problemerne har været tungere, end organisationen havde regnet med. (Berlingske Tidende)
Krak spænder redningsnet under Virk.dk
Den offentlige erhvervsportal Virk.dk risikerer at miste 32 millioner kroner, hvis et erstatningskrav mod IBM bliver underkendt. Men ejeren, Kraks Forlag, garanterer for den fortsatte økonomiske drift af portalen, som i sit første leveår har fået et underskud på 11 millioner kroner. Administrerende direktør i Kraks Forlag, Ove Leth-Sørensen, forventer ikke, at Virk.dk taber IBM-sagen. "Men tabes sagen, skal Virk.dk tilføres penge. Og det bliver Krak-familien, der kommer til at betale", siger han. (Erhvervsbladet)