Medie: FE har anvendt avanceret spionsystem til at masseindsamle data om danskerne

Den amerikanske efterretningstjeneste, NSA, hjalp Forsvarets Efterretningstjeneste med at bygge datacenter på Amager, der husede et avanceret spionsystem, der blev brugt til at indsamle oplysninger på danskere, skriver DR.

Artikel top billede

Forsvarets Efterretningstjeneste har målrettet indsamlet oplysninger om danskere.

Det er en af de opsigtsvækkende konklusioner fra den redegørelse, som Tilsynet med Efterretningstjenesterne afleverede for nyligt til forsvarsminister Trine Bramsen (S).


Det skriver DR Nyheder, som erfarer, at redegørelsen beskriver, hvorfor der ifølge tilsynet ikke er tale om rene tilfældighedsfund, når Forsvarets Efterretningstjeneste sammen med NSA har indhentet oplysninger om danske virksomheder og danskere via kabler.

Derved kan FE have forbrudt sig mod reglerne, der gælder for den danske militær- og udenrigsefterretningstjeneste.

Indsamlingen af danske oplysninger, der formodes ulovlig, er sket gennem et avanceret spionsystem, der kan opsamle enorme mændgder af sms'er, opkald, billeder, chatsamtaler og internetkommunikation fra danske fiberkabler.

Læs mere her: CFCS har brudt loven adskillige gange: Har ulovligt behandlet oplysninger i overvågningsnetværk

Samtidig erfarer mediet, at teknikere fra NSA har hjulpet FE med at bygge et datacenter på Amager, specifikt til at huse spionsystemet, der baseres på amerikansk teknologi.

Ifølge DR's oplysninger er der sket en opgradering af det teknologiske samarbejde mellem FE og NSA den senere årrække, hvilket betyder, at spionsystemet kun har være operationelt i en kortere årrække.

Skarp kritik af FE

Da Tilsynet for Efterretningstjenesterne (TET) udgav med deres rapport, kom det frem, at FE og NSA i flere år har haft en aftale, der gav adgang til elektronisk indhentning af store mængder rådata via en kabeladgang.

Det er sket efter aftale med et privat teleselskab, der varetog et knudepunkt af flere kabler med internationale data i København.

Det var netop samarbejdet mellem FE og NSA, der hovedsageligt udløste den skarpe kritik fra tilsynet.

Kritikken resulterede blandt andet i, at chefen for FE Lars Findsen samt andre ledende medarbejdere blev hjemsendt.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S