Medie: FE har anvendt avanceret spionsystem til at masseindsamle data om danskerne

Den amerikanske efterretningstjeneste, NSA, hjalp Forsvarets Efterretningstjeneste med at bygge datacenter på Amager, der husede et avanceret spionsystem, der blev brugt til at indsamle oplysninger på danskere, skriver DR.

Artikel top billede

Forsvarets Efterretningstjeneste har målrettet indsamlet oplysninger om danskere.

Det er en af de opsigtsvækkende konklusioner fra den redegørelse, som Tilsynet med Efterretningstjenesterne afleverede for nyligt til forsvarsminister Trine Bramsen (S).


Det skriver DR Nyheder, som erfarer, at redegørelsen beskriver, hvorfor der ifølge tilsynet ikke er tale om rene tilfældighedsfund, når Forsvarets Efterretningstjeneste sammen med NSA har indhentet oplysninger om danske virksomheder og danskere via kabler.

Derved kan FE have forbrudt sig mod reglerne, der gælder for den danske militær- og udenrigsefterretningstjeneste.

Indsamlingen af danske oplysninger, der formodes ulovlig, er sket gennem et avanceret spionsystem, der kan opsamle enorme mændgder af sms'er, opkald, billeder, chatsamtaler og internetkommunikation fra danske fiberkabler.

Læs mere her: CFCS har brudt loven adskillige gange: Har ulovligt behandlet oplysninger i overvågningsnetværk

Samtidig erfarer mediet, at teknikere fra NSA har hjulpet FE med at bygge et datacenter på Amager, specifikt til at huse spionsystemet, der baseres på amerikansk teknologi.

Ifølge DR's oplysninger er der sket en opgradering af det teknologiske samarbejde mellem FE og NSA den senere årrække, hvilket betyder, at spionsystemet kun har være operationelt i en kortere årrække.

Skarp kritik af FE

Da Tilsynet for Efterretningstjenesterne (TET) udgav med deres rapport, kom det frem, at FE og NSA i flere år har haft en aftale, der gav adgang til elektronisk indhentning af store mængder rådata via en kabeladgang.

Det er sket efter aftale med et privat teleselskab, der varetog et knudepunkt af flere kabler med internationale data i København.

Det var netop samarbejdet mellem FE og NSA, der hovedsageligt udløste den skarpe kritik fra tilsynet.

Kritikken resulterede blandt andet i, at chefen for FE Lars Findsen samt andre ledende medarbejdere blev hjemsendt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job