Bredbåndstelefoni til 3.000 studerende

Det nystiftede teleselskab Goip har indgået sin første store aftale med Foreningen Kollegienet Odense, der vil tilbyde bredbåndstelefoni til 3.000 studerende. Goip varsler samtidig en ny prispolitik med ubegrænset opkald til fastpris.

En rammeaftale med Foreningen Kollegienet Odense skal sikre adgang til 3.000 potentielle kunder hos det nystiftede teleselskab Goip, der satser på bredbåndstelefoni.

Goip er ikke alene om at satse på bredbåndstelefoni, da en række selskaber i løbet af kort tid er dukket op på det danske marked.

Aftalen med det fynske kollegienet betyder, at i alt 3.000 studerende får tilbudt Goips telefoniløsning til en lavere pris, end selskabet normalt tager.

Håber på halvdelen

Bag Goip står Ivan Sølvason, der i sin tid skabte skærmtrolden Hugo. Han ser store rammeaftaler med boligforeninger og kollegienet som en vej til mange kunder.

- Det er ikke noget gennembrud, men vi er meget glade for den her aftale. Det er rart at få 3.000 potentielle kunder forholdsvist hurtigt, og det er klart, at vi er interesseret i større boligforeninger, siger Ivan Sølvason.

Han håber, at halvdelen af de studerende forholdsvist hurtigt vil tage imod Goips tilbud.

Goip har indgået aftaler med Song Networks - som både TDC og Tele2 i disse dage forsøger at købe - og Colt Telecom, som leverer forbindelserne til det almindelige fast- og mobilnet.

Fungerer uden boks

For de 3.000 studerende betyder det, at de kan bruge deres eksisterende bredbåndsforbindelse til at ringe billigt i både Danmark og udlandet.

I første omgang kan de nøjes med en softwareløsning og et headset, hvis de vil ringe, men de kan også for 750 kroner købe en boks, så de kan bruge deres normale fastnet-telefon.

Den boks kan de tage med sig, så de også kan ringe billigt, hvis de er i udlandet eller andre steder i Danmark. Eneste krav er en internetforbindelse med en hastighed på mindst 128 kilobit i sekundet.

Mange interne opkald

Samtidig kan de ringe gratis til andre Goip-kunder, og det er ifølge Ivan Sølvason noget kunderne i det nye teleselskab har taget til sig i overraskende grad.

- Vi har 10 procent interne opkald mellem Goip-kunder, og vi havde vi ikke regnet med, at det ville blive så meget. Vi har haft 141.000 opkald igennem systemet indtil videre, fortæller han.

Ivan Sølvason ønsker ikke at oplyse, hvor mange kunder, selskabet har fået.

Han vil dog gerne fortælle, at Goip er klar med en ny prispolitik, så det bliver muligt at ringe ubegrænset til fastnet- og mobiltelefoner for en fast månedlig pris.

Selskabet har hidtil kun tilbudt betaling efter forbrug og et månedligt abonnement på 59,50 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job