Mobil videotelefoni hitter blandt døve

Udviklingen af trejdegenerations mobiltelefoni har betydet, at døve nu har fået et nyt kommunikationsmiddel, da videotelefonerne klart overfører de døves tegnsprog. Især den yngre generation har taget de nye telefoner til sig.

De nye videotelefoner er et hit hos de yngre døve, som nu har fået et mobilt kommunikationsmiddel, der ikke begrænser sig til tekst, som eksempelvis sms.

- Døve strømmer til de her telefoner, fortæller Bo Troels Meier, som er journalist på Døvefilm Video til BT.

Han mener, at de nye telefoner betyder et væsentligt fremskridt for kommunikationen mellem døve, der hidtil har været afskåret direkte kommunikation.

Typisk har de døve sendt hinanden sms med besked om at mødes i en chat på internettet.

- Nu kan vi tale med hinanden som alle andre uafhængigt af at skulle skrive på et tastatur og uden at skulle være hjemme, siger Bo Troels Meier.

Fordelen ved video-telefonerne er billedkvaliteten, som ofte er bedre end webkameraer, og derfor er det muligt at læse hinandens tegnsprog, hvis det gøres i et roligt tempo.

Danske Døves Landsforbund har testet video-telefoner og konkluderer, at de er et stort fremskridt for tegnsprogssamtale. Men de ældre vægrer sig ved at tage den ny teknologi til sig, da de ikke er vant til at blive forstyrret.

- Nu ringer telefonen hvor som helst og når som helst. En sms kan man svare, når det passer en, men et videoopkald er man nødt til at svare på med det samme, lyder det fra en i testpanelet.

En internetafstemning på en hjemmeside for døve, deafhome.dk, viser, at 63 procent enten har en videotelefon eller overvejer at få en.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos