Danske telemonopoler rammer forbrugerne

De seks største mobilselskaber i Danmark har hver deres eget lille monopol, og det er grunden til, at prisen på opkald til mobiltelefoner ikke er faldet i takt med resten af markedet. Det konkluderer IT- og Telestyrelsen, som lover regulering og prisfald.

Det danske marked for opkald til mobiltelefoner er et rent monopol, og det er grunden til, at priserne på opkald til mobiltelefoner fortsat er høje, mens andre priser de seneste år er raslet ned.

Sådan lyder konklusionen i en foreløbig rapport fra IT- og Telestyrelsen ifølge Berlingske Tidende.

Det har længe været kendt, at danske mobilselskaber tjener godt på opkald fra fastnettet til mobiltelefoner.

Ifølge IT- og Telestyrelsen skyldes de vedvarende høje priser, at det danske mobilmarked er styret af de seks største mobilselskaber, som hver især har deres eget lille monopol.

Bestemmer selv over opkald

Problemet er, at de enkelte mobilselskaber selv bestemmer over opkald til egne mobilnet. Når selskaberne internt bestemmer afregningspriserne, så kigges der ikke på de reelle produktionspriser.

Ifølge Berlingske Tidende konkluderede DR og Handelsbanken for nylig, at mobilselskaberne tjener 1,5 milliarder kroner om året på opkald fra fastnettelefoner til mobiltelefoner. Heraf tegner TDC sig for 700 millioner kroner.

IT- og Telestyrelsens direktør, Jørgen Abild Andersen, siger, at der formentlig er prisfald på vej, fordi EU-regler gør, at mobilselskaberne skal pålægges en eller flere forpligtelser.

- Præcist hvilke har vi ikke besluttet endnu. Men pilen peger i høj grad i retning af prisregulering under en eller anden form. Så jeg tror roligt, at alle kan indstille sig på prisfald, siger han til Berlingske Tidende.

Ifølge IT- og Telestyrelsen er prisen for at ringe fra en mobiltelefon til en mobiltelefon det halve af, hvad det koster at ringe fra en fastnettelefon til en mobiltelefon.

Song Networks har tidligere klaget til de danske konkurrencemyndigheder, fordi selskabet mener, at manglende konkurrence på at ringe til mobiltelefoner har skruet prisen kunstigt i vejret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job