Hackere udnytter to nye nuldags-sårbarheder i Google Chrome

Google Chrome er klar med en ny sikkerhedsopdatering, der lukker ned for to nye nuldags-sårbarheder. Se dem her:

Artikel top billede

Google Chrome er klar med en ny sikkerhedsopdatering, der lukker ned for to nyfundne nuldags-sårbarheder.

Det skriver ZDNet.

Sårbarhederne, der allerede bliver udnyttet af hackere, er den fjerde og femte nuldags-sårbarhed, som Google har patched i løbet af de sidste tre uger.

Denne gang er forskellen, at det ikke er Google selv, der har opdaget sikkerhedsbruddet, men derimod anonyme kilder, der har tippet selskabet.

I skrivende stund har Google ikke opgivet detaljer om, hvordan sårbarhederne er blevet udnyttet.

Ifølge Googles egen changelog, er nuldags-sårbarhederne beskrevet som:

CVE-2020-16013 - Beskrevet som en "upassende implementering i V8", hvor V8 er Chrome-komponenten, der håndterer JavaScript-kode.

CVE-2020-16017 - Beskrevet som en "brug efter gratis" hukommelseskorruptionsfejl i Site Isolation, Chrome-komponenten, der isolerer hvert websteds data fra hinanden.

Det er i øjeblikket uvist, om de to sårbarheder er blevet brugt sammen, som en del af en udnyttelseskæde eller brugt individuelt. Den første blev rapporteret mandag, mens den anden blev rapporteret tidligere i dag onsdag.

Læs også: Google Chrome patcher endnu en alvorlig nuldags-sårbarhed: Hackere i fuld gang med udnytte sikkerhedshullet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS