Hackere udnytter to nye nuldags-sårbarheder i Google Chrome

Google Chrome er klar med en ny sikkerhedsopdatering, der lukker ned for to nye nuldags-sårbarheder. Se dem her:

Artikel top billede

Google Chrome er klar med en ny sikkerhedsopdatering, der lukker ned for to nyfundne nuldags-sårbarheder.

Det skriver ZDNet.

Sårbarhederne, der allerede bliver udnyttet af hackere, er den fjerde og femte nuldags-sårbarhed, som Google har patched i løbet af de sidste tre uger.

Denne gang er forskellen, at det ikke er Google selv, der har opdaget sikkerhedsbruddet, men derimod anonyme kilder, der har tippet selskabet.

I skrivende stund har Google ikke opgivet detaljer om, hvordan sårbarhederne er blevet udnyttet.

Ifølge Googles egen changelog, er nuldags-sårbarhederne beskrevet som:

CVE-2020-16013 - Beskrevet som en "upassende implementering i V8", hvor V8 er Chrome-komponenten, der håndterer JavaScript-kode.

CVE-2020-16017 - Beskrevet som en "brug efter gratis" hukommelseskorruptionsfejl i Site Isolation, Chrome-komponenten, der isolerer hvert websteds data fra hinanden.

Det er i øjeblikket uvist, om de to sårbarheder er blevet brugt sammen, som en del af en udnyttelseskæde eller brugt individuelt. Den første blev rapporteret mandag, mens den anden blev rapporteret tidligere i dag onsdag.

Læs også: Google Chrome patcher endnu en alvorlig nuldags-sårbarhed: Hackere i fuld gang med udnytte sikkerhedshullet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S