Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

DI klager til EU over statens konsulent-nedskæringer: Skaber unfair konkurrence

DI er utilfreds med statens konsulentnedskæringer, der skal spare det offentlige milliarder af kroner. Derfor har brancheorganisationen sendt en klage til EU-kommissionen, der argumenterer for, at nedskæringerne ender i i unfair konkurrence.

Staten vil spare milliarder på konsulentydelser, men det ønske modtages langt fra med kyshånd hos DI.

Fra landets største interesseorganisation er der nu sendt en klage til Eu-kommissionen.

DI mener nemlig, at staten udøver unfair konkurrence ved at sætte en stol for døren hos de private aktører. Staten er nemlig i stand til levere ydelserne meget billigere end konsulenthusene, lyder kritikken.

Det skriver Finans.

"Det er fair nok, hvis man i staten ansætter 100 folk, og man så giver gratis rådgivningsbistand til statslige styrelser. Men i stedet går man ind og laver en reel indtægtsdækkende virksomhed, og så giver man de enheder – med statens penge i ryggen – mulighed for at gå ud og konkurrere på et marked, der er konkurrenceudsat," siger Kim Haggren, underdirektør i DI til mediet.

Klagen drejer sig om det nye "Rådgivningsenheden Statslige Indkøb", hvor styrelser kan indhente juridiske råd om blandt andet udbud af opgaver.

DI mener, at denne enhed gik for vidt under coronakrisen med at rådgive de statslige enheder, hvilket underminerer de private aktører.

Derfor vil interesseorganisationen med klagen nu have EU-Kommissionen til at begrænse statens egen konsulentforetagende.




IT-JOB

Netcompany A/S

IT Consultant

Capgemini Danmark A/S

ServiceNow Consultant

Capgemini Danmark A/S

Data Governance consultant

Capgemini Danmark A/S

Financial Controller
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere