Amerikanske NSA har i al hemmelighed spioneret på danske ministerier og i statens kampfly-indkøb

Samarbejdet mellem den danske og amerikanske efterretningstjeneste om at tappe danske internetkabler har givet NSA mulighed for også at kigge over skulderen på den danske stat. Og den mulighed har tjenesten udnyttet.

Artikel top billede

Det er blevet offentligt kendt, at den amerikanske efterretningstjeneste NSA har haft et samarbejde med Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) om at tappe danske internetkabler for data.

Nu viser et antal rapporter til FEs ledelse fra 2015, at amerikanerne har misbrugt dette samarbejde til også at spionere mod blandt andet den danske forsvarsvirksomhed Terma, der producerer dele til det amerikanske kampfly Joint Strike Fighter F-35.

Det skriver DR.

Den formodede spionage skulle være sket gennem et spionprogram, som NSA og FE bruger til at søge efter for eksempel telefonoplysninger eller indhold i mailkorrespondancer.

USA gør hvad vi kritiserer Kina for

”De er dybt inde og grave i nogle danske industrihemmeligheder, hvilket normalt er det, vi beskylder kineserne for at gøre hele tiden,” siger efterretningsforsker Tobias Liebetrau fra Center for Militære Studier ved Københavns Universitet til DR.

Foruden kampfly-industrien, så nævnes Finansministeriet og Udenrigsministeriet også som formodede mål for den amerikanske tjenestes nysgerrige blik.

”Det er som udgangspunkt rystende, fordi den myndighed, der skulle beskytte Danmark sammen med PET, dermed – isoleret set – er med til at undergrave sikkerheden for Danmarks vitale interesser,” siger Jens Elo Rytter, professor i forfatningsret ved Københavns Universitet.

Foruden danske Terma, har NSA spioneret mod det europæiske kampfly Eurofighter og det svenske Gripen-kampfly fra Saab. Også Tyskland, Frankrig, Norge og Holland er formodede mål for den amerikanske spionage.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S