Amerikanske NSA har i al hemmelighed spioneret på danske ministerier og i statens kampfly-indkøb

Samarbejdet mellem den danske og amerikanske efterretningstjeneste om at tappe danske internetkabler har givet NSA mulighed for også at kigge over skulderen på den danske stat. Og den mulighed har tjenesten udnyttet.

Artikel top billede

Det er blevet offentligt kendt, at den amerikanske efterretningstjeneste NSA har haft et samarbejde med Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) om at tappe danske internetkabler for data.

Nu viser et antal rapporter til FEs ledelse fra 2015, at amerikanerne har misbrugt dette samarbejde til også at spionere mod blandt andet den danske forsvarsvirksomhed Terma, der producerer dele til det amerikanske kampfly Joint Strike Fighter F-35.

Det skriver DR.

Den formodede spionage skulle være sket gennem et spionprogram, som NSA og FE bruger til at søge efter for eksempel telefonoplysninger eller indhold i mailkorrespondancer.

USA gør hvad vi kritiserer Kina for

”De er dybt inde og grave i nogle danske industrihemmeligheder, hvilket normalt er det, vi beskylder kineserne for at gøre hele tiden,” siger efterretningsforsker Tobias Liebetrau fra Center for Militære Studier ved Københavns Universitet til DR.

Foruden kampfly-industrien, så nævnes Finansministeriet og Udenrigsministeriet også som formodede mål for den amerikanske tjenestes nysgerrige blik.

”Det er som udgangspunkt rystende, fordi den myndighed, der skulle beskytte Danmark sammen med PET, dermed – isoleret set – er med til at undergrave sikkerheden for Danmarks vitale interesser,” siger Jens Elo Rytter, professor i forfatningsret ved Københavns Universitet.

Foruden danske Terma, har NSA spioneret mod det europæiske kampfly Eurofighter og det svenske Gripen-kampfly fra Saab. Også Tyskland, Frankrig, Norge og Holland er formodede mål for den amerikanske spionage.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job