Amerikanske NSA har i al hemmelighed spioneret på danske ministerier og i statens kampfly-indkøb

Samarbejdet mellem den danske og amerikanske efterretningstjeneste om at tappe danske internetkabler har givet NSA mulighed for også at kigge over skulderen på den danske stat. Og den mulighed har tjenesten udnyttet.

Artikel top billede

Det er blevet offentligt kendt, at den amerikanske efterretningstjeneste NSA har haft et samarbejde med Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) om at tappe danske internetkabler for data.

Nu viser et antal rapporter til FEs ledelse fra 2015, at amerikanerne har misbrugt dette samarbejde til også at spionere mod blandt andet den danske forsvarsvirksomhed Terma, der producerer dele til det amerikanske kampfly Joint Strike Fighter F-35.

Det skriver DR.

Den formodede spionage skulle være sket gennem et spionprogram, som NSA og FE bruger til at søge efter for eksempel telefonoplysninger eller indhold i mailkorrespondancer.

USA gør hvad vi kritiserer Kina for

”De er dybt inde og grave i nogle danske industrihemmeligheder, hvilket normalt er det, vi beskylder kineserne for at gøre hele tiden,” siger efterretningsforsker Tobias Liebetrau fra Center for Militære Studier ved Københavns Universitet til DR.

Foruden kampfly-industrien, så nævnes Finansministeriet og Udenrigsministeriet også som formodede mål for den amerikanske tjenestes nysgerrige blik.

”Det er som udgangspunkt rystende, fordi den myndighed, der skulle beskytte Danmark sammen med PET, dermed – isoleret set – er med til at undergrave sikkerheden for Danmarks vitale interesser,” siger Jens Elo Rytter, professor i forfatningsret ved Københavns Universitet.

Foruden danske Terma, har NSA spioneret mod det europæiske kampfly Eurofighter og det svenske Gripen-kampfly fra Saab. Også Tyskland, Frankrig, Norge og Holland er formodede mål for den amerikanske spionage.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS