Russisk hackergruppe bruger nyt malware-værktøj til angreb

En spionagegruppe misbruger Dropbox gennem nyopdaget malware-værktøj til at stjæle data fra sine ofre. Det viser en undersøgelse fra sikkerhedsvirksomheden ESET.

Artikel top billede

Den russisk-tilknyttede APT-hackergruppe Turla har brugt et tidligere udokumenteret malware-værktøjssæt, der hedder Crutch, i spionagekampagner mod højt profilerede mål – blandt andet et udenrigsministerium i et EU-land.

Turla-gruppen, der også er kendt under navnene Snake, Uroburos, Waterbug, Venomous Bear og KRYPTON, har siden 2007 udført cyberangreb rettet mod diplomatiske og offentlige organisationer og private virksomheder i både Mellemøsten, Asien, Europa, Nord- og Sydamerika samt tidligere sovjetiske nationer.

Listen over ofre er lang og inkluderer sikkerhedsorganisationer som det schweiziske forsvarsfirma RUAG, US Department of State og US Central Command.

Langfingret værktøj overfører dokumenter

Crutch trækker følsomme data fra ofrene og overfører dem til en bagmands Dropbox-konti.

Sikkerhedsvirksomheden ESET, har undersøgt værktøjet, og skriver i en rapport:

”Under vores forskning var vi i stand til at identificere stærke forbindelser mellem en Crutch-dropper fra 2016 og Gazer.”

Gazer – eller WhiteBear, som den også kaldes – er en bagdør i anden fase, som ESET forbandt Turla-hackerne med allerede tilbage i 2016.

En bagdør er en metode til at omgå normal godkendelse eller kryptering i en computer eller et system.

Når en bagdør er i anden fase, involverer det download og installation af bagdørsscriptet. I første fase installeres dropperen.

Sikkerhedsvirksomheden konstaterer altså, at ”Crutch er i stand til at misbruge legitim infrastruktur - her Dropbox - for at blande sig i normal netværkstrafik, mens den frigør stjålne dokumenter og modtager kommandoer fra sine operatører.”

Det ser ifølge ESET ud til, at gruppen har anvendt Crutch siden 2015 og frem til omkring starten af 2020.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S