Berygtede hacker-lejesvende angriber danske finans-virksomheder

En berygtede hackergruppe er igen aktiv med en ny malware målrettet virksomheder i den finansielle og juridiske sektor. Dansk sikkerhedsvirksomhed har opdaget, at en dansk IP-adresse har været brugt til at aktivere den nye malware.

Artikel top billede

Danske IP-adresser har været brugt til at aktivere en ny malware, som den berygtede hackergruppe DeathStalker står bag.

Det betyder at danske finansielle virksomheder kan have åbnet op for en bagdør, som hackerne udnytter.

DeathStalker, der primært lejer deres ydelser til højestbydende, har siden 2012 gennemført spionagekampagner mod små og mellemstore virksomheder – typisk advokatfirmaer og virksomheder i den finansielle sektor.

Deres kunder er villige til at betale for følsomme forretningsoplysninger fra virksomheder i den finansielle og juridiske sektor.

Ny malware gemmer sig i billeder

Sikkerhedsvirksomheden Kasperskys trussels-analytikere har afdækket en ny malwarekampagne fra gruppen, og har opdaget at både danske, svenske, tyske og schweiziske ip-adresser allerede har aktiveret malwaren, som Kaspersky har døbt PowerPepper.

Navnet kommer af, at den ondsindede kode er indlejret i, hvad der ser ud til at være billeder af bregner eller peberfrugter, som aktiverer et loader-script.

PowerPepper distribueres via spearphishing-mails, der er mails målrettet navngivne virksomheder og personer.

De uforsigtige, der trykker på billedet i mailen, og derved aktiverer malwaren, får installeret en bagdør ind til deres virksomhed, hvorefter de kriminelle har ekstern kontrol over ofrets enhed.

Gruppen opererer i Europa, USA og Asien

PowerPepper er primært aktiv i Europa, men er også spottet i USA og Asien.

PowerPepper er den fjerde malware, de har udviklet, og Kasperskys analytikere er ved at undersøge en mulig femte.

”Selvom malwaren ikke er særlig sofistikeret, så har DeathStalkers malware vist sig at være ret effektiv. Måske fordi deres primære mål er små og mellemstore virksomheder, der har tendens til at have mindre robuste sikkerhedsprogrammer aktiveret. Vi forventer, at DeathStalker forbliver aktiv, og vi vil fortsætte med at overvåge den,” siger Pierre Delcher, sikkerhedsekspert hos Kaspersky.

DeathStalkers tidligere kampagner har særligt været målrettet finansielle virksomheder og advokatkontorer, og med denne kampagne har man identificeret en ip-adresse tilhørende et advokatkontor, der er ramt - dog ikke i Danmark.

"DeathStalker målretter mod finansielle og juridiske konsulentfirmaer mere end nogen anden form for organisation i forhold til, hvad vi kunne observere i tidligere kampagner."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job