Nye droneregler på vej fra EU: Skal ensrette regler i hele Europa

Fra nytår er nye regler trådt i kraft, der skal ensrette reglerne for brug af droner i det offentlige i hele EU, Storbritannien, Norge og Island.

Artikel top billede

Nye droneregler træder i kraft

Ved nytår er en række nye fælleseuropæiske droneregler trådt i kraft.

De nye regler gælder ifølge BBC for alle EU’s medlemslande samt Norge, Island og Storbritannien.

Reglerne gør det klart, hvor der kan fylves med droner og vil samtidig gøre det lettere at identificere ejeren af droner.

Ifølge BBC har dronereglerne været genstand for forvirring for mange droneejere, fordi de varrierer fra land til land.

Reglerne betyder blandt andet, at selv små droner skal registreret hos de enkelte landes luftfartsmyndigheder, hvilket dermed kan gøre det lettere for myndighederne at finde frem til ejerne af droner, der flyver steder, hvor de ikke har tilladelse til det.

De nye regler deler også droner op i tre katagorier. lavrisikodroner der er små og derfor ikke underlagt særligt regler andet end operationelle begrænsninger.

Derudover vil mellem- og højrisiko droner være underlagt to forskellige regelsæt, hvor højrisiko dronerne skal følge lovgivningen for flybranchen.

Læs også: En ny form for luftpost: Nu får små buddroner lov til at drøne omkring i det amerikanske luftrum

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura