Nye droneregler på vej fra EU: Skal ensrette regler i hele Europa

Fra nytår er nye regler trådt i kraft, der skal ensrette reglerne for brug af droner i det offentlige i hele EU, Storbritannien, Norge og Island.

Artikel top billede

Nye droneregler træder i kraft

Ved nytår er en række nye fælleseuropæiske droneregler trådt i kraft.

De nye regler gælder ifølge BBC for alle EU’s medlemslande samt Norge, Island og Storbritannien.

Reglerne gør det klart, hvor der kan fylves med droner og vil samtidig gøre det lettere at identificere ejeren af droner.

Ifølge BBC har dronereglerne været genstand for forvirring for mange droneejere, fordi de varrierer fra land til land.

Reglerne betyder blandt andet, at selv små droner skal registreret hos de enkelte landes luftfartsmyndigheder, hvilket dermed kan gøre det lettere for myndighederne at finde frem til ejerne af droner, der flyver steder, hvor de ikke har tilladelse til det.

De nye regler deler også droner op i tre katagorier. lavrisikodroner der er små og derfor ikke underlagt særligt regler andet end operationelle begrænsninger.

Derudover vil mellem- og højrisiko droner være underlagt to forskellige regelsæt, hvor højrisiko dronerne skal følge lovgivningen for flybranchen.

Læs også: En ny form for luftpost: Nu får små buddroner lov til at drøne omkring i det amerikanske luftrum

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg