Tysk politi lukker verdens største dark web-markedsplads: Har solgt ulovlige varer for over en milliard kroner

Tysk politi har lukket ned for en markedsplads på dark web, hvor der er solgt stoffer, stjålne kreditkortoplysninger og meget andet for mere end en milliard kroner.

Artikel top billede

Der er nu blevet sat en stopper for det, der angiveligt skulle være "verdens største markedsplads" på dark net.

Det skriver en række internationale medier, heriblandt Dailymail.

Det er tysk politi, der står bag nedlukningen markedspladsen ved navn DarkMarket.

De tyske betjente bag aktionen lukkede for markedspladsen ved fysisk at slukke for serverne mandag, der befandt sig i den nordtyske by Oldenburg.

I samme ombæring blev en australier arresteret, der anklages for at have drevet hjemmesiden.

Den 34-årige australier, der blev fanget tæt på den dansk-tyske grænse, er nu anklaget for at sælge stoffer, stjålne kredikortoplysninger og andre ulovligheder på hjemmesiden, oplyser anklageren tirsdag.

Læs også: Hackere har sat 85.000 stjålne SQL-dataser til salg på dark web

I meddelelsen noteres det, at DarkMarket, som anklageren regner for at være verdens største, tilbød alle slags euforiserende stoffer, SIM-kort, malware og meget andet.

Nedlukningen af DarkMarket sker efter en større international efterretningsoperation, der har stået på i flere måneder, lyder det.
Markedspladsen havde forud for nedlukningen omkring 500.000 brugere og mere end 2.400 sælgere på sitet.

Samlet set har hjemmesiden stået for mindst 320.000 transaktioner, hvor mere end 4.650 Bitcoins og 12.800 Monero - to af de mest populære kryptovalutaer - har skiftet hænder, lyder det fra anklageren.

Dette beløb svarer efter omregning til 140 millioner euro eller over en milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S