Artikel top billede

(Foto: Olia Nayda)

Danske myndigheder klapper i om brug af Cloud efter Schrems II-afgørelse

Flere danske myndigheder er tavse om brugen af cloud-tjenester fra USA, efter EU-domstolen dømte overførselsgrundlaget kendt som privacy shield ude.

EU-domstolens afgørelse i den såkaldte Schrems II-sag har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-tjenester i EU.

Men spørger man en række danske myndigheder om konsekvenserne for deres brug af cloud, bliver der helt stille.

Prosabladet har spurgt en række danske styrelser og myndigheder, om hvad schrems II får af betydning for deres brug af cloudtjenester, men ingen af de adspurgte ønsker at svare på spørgsmålene.

Mediet har forsøgt at få svar på spørgsmålene fra Sundhedsdatastyrelsen, Digitaliseringsstyrelsen, Kommunernes Landsforening, Danske Regioner, Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, Netcompany og DXC.

Alle steder er man dog blevet mødt med et "ingen kommentarer:"

Computerworld har igennem de seneste uger sat fokus på, hvilke konsekvenser EU-afgørelsen får for danske brugere af amerikanske cloud-tjeneste.

Formand for Rådet for Digital Sikkerhed Henning Mortensen har tidligere over for Computerworld vurderet, at afgørelsen umuliggør brugen af amerikanske cloud-tjenester.

Vurderingen kommer dog fra ham som privatperson og ikke i hans egenskab af formand for rådet.

Læs mere her: IT-Branchen og Dansk Erhverv sender høringsvar til EU i kølvandet på Schrems II-dom: Efterspørger klar overførselsaftale




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere