Danske myndigheder klapper i om brug af Cloud efter Schrems II-afgørelse

Flere danske myndigheder er tavse om brugen af cloud-tjenester fra USA, efter EU-domstolen dømte overførselsgrundlaget kendt som privacy shield ude.

Artikel top billede

(Foto: Olia Nayda)

EU-domstolens afgørelse i den såkaldte Schrems II-sag har skabt tvivl om brugen af amerikanske cloud-tjenester i EU.

Men spørger man en række danske myndigheder om konsekvenserne for deres brug af cloud, bliver der helt stille.

Prosabladet har spurgt en række danske styrelser og myndigheder, om hvad schrems II får af betydning for deres brug af cloudtjenester, men ingen af de adspurgte ønsker at svare på spørgsmålene.

Mediet har forsøgt at få svar på spørgsmålene fra Sundhedsdatastyrelsen, Digitaliseringsstyrelsen, Kommunernes Landsforening, Danske Regioner, Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, Netcompany og DXC.

Alle steder er man dog blevet mødt med et "ingen kommentarer:"

Computerworld har igennem de seneste uger sat fokus på, hvilke konsekvenser EU-afgørelsen får for danske brugere af amerikanske cloud-tjeneste.

Formand for Rådet for Digital Sikkerhed Henning Mortensen har tidligere over for Computerworld vurderet, at afgørelsen umuliggør brugen af amerikanske cloud-tjenester.

Vurderingen kommer dog fra ham som privatperson og ikke i hans egenskab af formand for rådet.

Læs mere her: IT-Branchen og Dansk Erhverv sender høringsvar til EU i kølvandet på Schrems II-dom: Efterspørger klar overførselsaftale

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S