Artikel top billede

Google beskylder nordkoreanske statshackere for at gå målrettet mod sikkerhedsfolk på sociale medier

Nordkoreanske hackere udgiver, ifølge Google, sig for at være kolleger i sikkerheds-branchen, og narrer sikkerhedsfolk hen på deres falske blogs.

Google beskydler hackere i Nordkorea for at foregive at være cybersikkerhedsbloggere, der målretter sig mod sikkerhedsefterforskere på sociale medieplatforme som Twitter og LinkedIn.

Det skriver CNBC.

Søgegiganten meddelte i mandags, at dens trusselsanalysegruppe har “identificeret en løbende kampagne rettet mod sikkerhedsfolk, der arbejder med sårbarhedsforskning og -udvikling hos forskellige virksomheder og organisationer.”

Søgemaskinen tilskriver en sådan kampagne til en regeringsstøttet enhed med base i Nordkorea.

Hackerne skal angiveligt have oprettet en blog og flere Twitter-profiler for at komme i kontakt med sikkerhedsefterforskere. De brugte også platformene LinkedIn, Telegraph, Discord, Keybase samt e-mail-kontoer.

Hackerne brugte kontierne til at sende links til bloggen og dele videoer af softwareudnyttelser, som de hævdede at have fundet.

”Efter oprettelse af indledende kommunikation ville aktørerne spørge den målrettede efterforsker, om vedkommende ønskede at samarbejde om sårbarhedsforskning,” skriver Googles talsmand Adam Weidemann.

Aktørerne delte derefter en gruppe filer med sikkerhedsfolkene, der indeholdt malware.

Google angav adskillige konti og websteder, - herunder 10 Twitter-profiler og fem LinkedIn-profiler - som de mener styres af hackerne. Desuden er der observeret flere tilfælde af sikkerhedsfolk, der var kompromitteret efter at have besøgt den falske blog.

Weidemann opfordrer alle, der måtte have oplysninger i sagen, til at henvende sig.




IT-JOB

DIGNITY – Danish Institute Against Torture

DIGNITY søger IT-chef

Capgemini Danmark A/S

ServiceNow Consultant

Netcompany A/S

IT Consultant
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere