Coronakrisen satte ild under den danske e-handel i 2020: Rekord-omsætning på 154 milliarder kroner

Rejse- og oplevelsesindustrien bløder. Men e-handel har oplevet den hidtil største fremgang. Se hvilke produkter, der har erstattet danskernes rejseforbrug.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor danskerne har rykket forbruget hen under corona-året.
  • Læs Dansk Erhverv-direktørens forudsigelser for 2021.
519
2:45 min
I Dansk Erhvervs seneste e-handelsanalyse for 2020 har ændrede forbrugsvaner og nye typer forbrugere øget den samlede vækst med seks procent.

De store ændringer i et, hvad e-handelsdirektør i Dansk Erhverv, Niels Ralund, kalder ”usædvanligt år for dansk e-handel”, har coronakrisen forårsaget enorme udsving i forbruget.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect