Morgen-briefing: Lenovo indgår aftale med dansk softwarehus / Cepheo har ansat ny CFO / Netcompany vinder endnu en opgave i Holland

Lenovo indgår aftale med dansk softwarehus. Cepheo har ansat ny CFO. Netcompany vinder endnu en opgave i Holland. Paven er bekymret for AI’s udvikling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgenbriefing.

I dag kan du læse om endnu en opgave til Netcompany, et Lenovo-samarbejde med et dansk softwarehus, en ny CFO i Cepheo og pavens AI-bekymringer.

God læselyst.

Hilsen Kristoffer Ingemand Petersen, journalist på Computerworld.

Lenovo indgår aftale med dansk softwarehus

Danske Rejoose, som holder til på Frederiksberg, har indgået et samarbejde med verdens største pc-producent Lenovo.

Det skriver selskaberne i en meddelelse.

Rejoose leverer løsninger, som automatiserer distributionen af ​​CO2-data fra it-forhandlere til deres kunder.

Nu skal Lenovo og Rejoose samarbejde om at give it-indkøbere indsigt i CO2-data i realtid.

Integration med Rejoose øger nøjagtigheden af Lenovos CO2-data og muliggør mere bæredygtige indkøbsbeslutninger på tværs af over 500.000 Lenovo-enheder.

”Gennemsigtighed er nøglen til at skabe reel klimaindsats,” siger Virginie Le Barbu, Global Sustainability Director for internationale markeder hos Lenovo, i meddelelsen og fortsætter:

”Ved at samarbejde med Rejoose giver vi vores kunder de CO₂-indsigter, de har brug for, til at fremskynde deres rejse mod net zero.”

Matthew Ruskin, CCO hos Rejoose, tilføjer:

”Dette samarbejde afspejler Lenovos fortsatte lederskab i at tackle klimaforandringer gennem datagennemsigtighed. Ved at automatisere adgangen til validerede CO₂-data hjælper vi organisationer med at træffe smartere indkøbsbeslutninger – hvad enten målet er at reducere CO₂-omkostninger, styrke miljøprofilen eller tilpasse it-indkøb til bredere forretningsstrategiske mål.”

Netcompany vinder endnu en opgave i Holland

I gårsdagens morgenbriefing kunne du læse, at Netcompany havde vundet en opgave for det hollandske udenrigsministerium, og nu har selskabet igen fået en opgave i landet.

Selskabet har nemlig vundet en opgave om at udvikle et samlet registreringssystem på vegne af de tre samarbejdende kriminalforsorgsorganisationer (3RO) i Nederlandene.

Der er tale om organisationerne Reclassering Nederland, Stichting Verslavingsreclassering GGZ og Stichting Leger des Heils Jeugdbescherming & Reclassering.

Det skriver Netcompany i en meddelelse.

Netcompany får også ansvar for systemets udvikling, implementering, vedligeholdelse og brugernes oplæring.

Systemet skal understøtte udførelsen af kriminalforsorgsarbejdet og samarbejdet i straffesagskæden, og systemet bliver baseret på AMPLIO-sagsstyringsplatformen, skal erstatte IRIS (Integrated Probation Information System), som i dag har mere end 3.300 aktive brugere og over 300.000 klientjournaler.

Netcompany får også ansvar for data- og brugermigrering, undervisning og bidrag til den fortsatte digitale transformation af 3RO.

Cepheo har ansat ny CFO

Dynamics-huset Cepheo har fundet en ny CFO. Der er tale om Sven Müller-Holberg.

Det skriver selskabet i et opslag på LinkedIn.

Den nye CFO kommer blandt andet med erfaring fra Man Diesel & Turbo, Ecolab, FFW og senest mGroup. Han har også en ph.d. fra Brunel University.

”Vi er meget glade for at få Sven med på holdet hos Cepheo. Hans dybe internationale finansielle erfaring, operationelle tilgang og dokumenterede lederevner vil styrke vores ledelsesteam og hjælpe os med at skalere forretningen, samtidig med at vi fortsætter med at levere enestående værdi til vores kunder,” udtaler Jørgen Jakobsen, co-CEO for Cepheo i selskabets udmelding.

Den nye CFO tiltrådte 1. oktober.

Paven er bekymret for AI’s udvikling

Pave Leo XIV har udtalt, at selvom han ser mange gode ting ved AI, er han bekymret for teknologiens udvikling. Det drejer sig om AI’s “misbrug til egen vinding,” dets evne til at “nære konflikter” og “de mulige konsekvenser for menneskehedens åbenhed over for sandhed og skønhed samt vores særlige evne til at forstå og bearbejde virkeligheden.”

Det skriver Bloomberg.

Samtidig har han opfordret medier til at være påpasselige med brugen af AI.

“Kunstig intelligens ændrer den måde, vi modtager information og kommunikerer på, men hvem styrer den, og med hvilket formål?”

“Vi må være årvågne for at sikre, at teknologien ikke erstatter mennesket,” sagde paven ifølge Reuters.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S