Mobiltelefoni øger risiko for knuder i hjernen

Mere end 10 års brug af mobiltelefoner øger risikoen for at udvikle acusticusneurinom, en godartet knude i hjernen. Det viser en ny svensk undersøgelse fra Karolinska Instituttet, som også står for at uddele Nobel-prisen.

En svensk undersøgelse viser nu, at mere end 10 års brug af mobiltelefoner øger risikoen for at udvikle lidelsen acusticusneurinom, en godartet knude på hørenerven.

Risikoen øges alene i den side af hovedet, hvor man normalt holder telefonen, og der er ingen øget risiko ved mindre end 10 års brug, viser undersøgelsen.

Svenske Karolinska Instituttet, som også uddeler Nobel-prisen i medicin eller fysiologi, står bag undersøgelsen, hvor i alt 150 mennesker med acusticusneurinom og 600 raske folk har deltaget.

- Risikoen var næsten fordoblet for dem, som begyndte at anvende mobiltelefoner mere end 10 år inden, sygdommen blev opdaget, lyder undersøgelsens konklusion.

Når der samtidig tages hensyn til, på hvilken side af hovedet telefonen benyttes, var risikoen næsten fire gange højere i den side af hovedet.

Da undersøgelsen blev gennemført havde kun analoge mobiltelefoner været i brug i mere end 10 år, og det er derfor umuligt at sige, om undersøgelsens konklusion også gælder for de digitale GSM-telefoner, som i dag bruges.

Ifølge Dansk Acusticusneurinom Forening er acusticusneurinom en godartet knude, som udspringer fra den ottende hjernenerve, der blandt andet får os til at opfange det, vi hører.

Selvom knuden er godartet, kan den i nogle tilfælde true livsvigtige funktioner, hvis den bliver stor.

Ifølge foreningen får omkring 100 mennesker i Danmark hvert år stillet diagnosen acusticusneurinom.

En anden svensk undersøgelse konkluderede for nyligt, at der trods talrige undersøgelser ingen sikker viden er om farlige mobilstråler. Den nye undersøgelse fra Karolinska Instituttet konkluderer da heller ikke, at det er radiosignalerne, der er skyld i den større hyppighed.

I Danmark har det Strategiske Forskningsråd netop uddelt de første 15 millioner kroner af i alt 30 millioner kroner, som regeringen har sat af til undersøgelser af mobiltelefoners effekt på mennesker.

Relevante links

Undersøgelsen fra Karolinska Instituttet

Dansk Acusticusneurinom Forening

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S