Ipod giver rekordoverskud til Apple

Salget af den digitale musikafspiller Ipod er steget med 500 procent på et år og giver på ny et stort overskud til Apple Computer. Apples rekordresultat kommer samtidig med, at Sony erkender sin fiasko på markedet for digital musik.

It-producenten Apple hentede sit største overskud i ni år i fjerde og sidste kvartal af regnskabsåret, og forklaringen er ganske simpel: Salget af den digitale musikafspiller Ipod fortsætter sin eksplosive vækst.

Apple solgte 500 procent flere musikafspillere end samme kvartal året før, og musikafspilleren Ipod er nu det af alle Apples produkter, der sælger allerbedst.

Den digitale musikafspillers betydning for Apple viser sig blandt andet ved, at Ipods i fjerde kvartal stod for en omsætning på 3,3 milliarder kroner, mens salget af Powerbooks kun nåede 2,5 milliarder kroner.

Sælger godt med bærbare

Apples fremgang skyldes dog også til dels, at pc-producenten fortsat sælger godt af sine bærbare computere Ibook og Powerbook.

I alt fik Apple i fjerde kvartal en omsætning på 14,3 milliarder kroner, mens overskuddet blev på 643 millioner kroner.

Apples resultat for fjerde kvartal kom samtidig med, at Sony - en gigant i musikverdenen på både producent- og udgiversiden - på et pressemøde erkendte sin fiasko inden for salget af digital musik.

Flere af Sonys digitale musikafspillere understøtter stadig ikke MP3, og afspillerne har samtidig været kritiseret for at indeholde besværlig software, der skulle gøre det svært at kopiere musik.

Mange mener, at det skyldes Sonys interesse i et af verdens største pladeselskaber, nu Sony BMG Music Entertainment.

Ikke god præstation

- Vi faldt i søvn i et stykke tid, men nu er vi vågne. Vores præstation har ikke været god. Vi har været sene på markedet. Måske hvilede vi på laurbærrene, måske har det noget at gøre med at være relateret til et musikselskab, siger Stan Glasgow, en af Sonys topchefer.

Sony har tidligere sat standarderne for bærbar musik med navnet Walkman, men kun få procent af markedet for digital musik tilhører i dag Sony, og selskabet erkender Apples succes på området.

Apples musikbutik på nettet, Itunes, åbner i Danmark i denne måned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere