Microsoft-browser til Linux? Det findes - og du kan afprøve det i dag

Den amerikanske software-gigant er klar med den første betaversion af sin browser til open-source styresystemet Linux.

Artikel top billede

Microsoft breder sig efterhånden til flere og flere platforme, med de nyeste versioner af selskabets Edge-browser.

Efter at have eksisteret til både Windows, Android, iOS, MacOS samt Xbox One er selskabet nu klar med den første betaversion af internet-browseren til Linux.

Betaversionen er bygget ovenpå de tidligere udviklerversioner kaldet ’Edge Dev’ samt ’Edge Canary’ og er derfor mere driftssikker end de allertidligste versioner. Edge Beta vil blive opdateret omkring hver sjette uge.

Den nye browser fungerer sammen med Debian/Ubuntu versioner af Linux samt Fedora/OpenSUSE, skriver netmediet Windowscentral.

Edge til Linux (Debian/Ubuntu) kan hentes her, mens Fedora/OpenSUSE versionen kan hentes her.

For at afprøve softwaren, skal man skrive sig op til Microsofts ’Edge Insider’ program, for at hente det nyeste software.

Open-source motor

Microsofts Edge-browser har igennem den seneste tid budt på en total revideret motor, baseret på open-source software kaldet 'Chromium'.

Det er en software-motor, der deles med blandt andre Googles udbredte 'Chrome' browser og mindre kendte alternativer som 'Opera' og 'Brave'.

Siden skiftet har Microsoft haft held med at vriste markedsandele fra Google, som dog stadig er altdominerende med Chrome.

Læs også: Microsoft hægter sig på Google efter skift til Chromium

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics