Microsoft-browser til Linux? Det findes - og du kan afprøve det i dag

Den amerikanske software-gigant er klar med den første betaversion af sin browser til open-source styresystemet Linux.

Artikel top billede

Microsoft breder sig efterhånden til flere og flere platforme, med de nyeste versioner af selskabets Edge-browser.

Efter at have eksisteret til både Windows, Android, iOS, MacOS samt Xbox One er selskabet nu klar med den første betaversion af internet-browseren til Linux.

Betaversionen er bygget ovenpå de tidligere udviklerversioner kaldet ’Edge Dev’ samt ’Edge Canary’ og er derfor mere driftssikker end de allertidligste versioner. Edge Beta vil blive opdateret omkring hver sjette uge.

Den nye browser fungerer sammen med Debian/Ubuntu versioner af Linux samt Fedora/OpenSUSE, skriver netmediet Windowscentral.

Edge til Linux (Debian/Ubuntu) kan hentes her, mens Fedora/OpenSUSE versionen kan hentes her.

For at afprøve softwaren, skal man skrive sig op til Microsofts ’Edge Insider’ program, for at hente det nyeste software.

Open-source motor

Microsofts Edge-browser har igennem den seneste tid budt på en total revideret motor, baseret på open-source software kaldet 'Chromium'.

Det er en software-motor, der deles med blandt andre Googles udbredte 'Chrome' browser og mindre kendte alternativer som 'Opera' og 'Brave'.

Siden skiftet har Microsoft haft held med at vriste markedsandele fra Google, som dog stadig er altdominerende med Chrome.

Læs også: Microsoft hægter sig på Google efter skift til Chromium

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job