USA: 55.000 it-folk fyret over sommeren

Med de største nedskæringer siden fjerde kvartal 2003 mistede næsten 55.000 amerikanske it-folk deres job i tredje kvartal af 2004. Jobtabene steg således 60 procent i et kvartal, hvor især computerfolk er blevet afskediget. En skærpet konkurrencesituation får skylden.

Med afskedigelse af 54.701 ansatte i den amerikanske teknologisektor nåede fyringerne i tredje kvartal 2004 det højeste niveau siden samme periode sidste år 2003, hvor 82.328 it-folk røg på gaden i USA.

De største nedskæringer skete i computerselskaberne, der fyrede flere end 30.000 medarbejdere. Det skriver Newsfactor, der citerer en rapport fra genplaceringsbureauet Challenger, Gray & Christmas.

Af andre selskaber, som intensiverede nedskæringerne var telekommunikationsselskaber, elektronik- og e-handelsselskaber.

Fyringerne i it-branchen udgør trods alt en mindre andel på 16 procent af de samlede annoncerede jobnedlæggelser i den amerikanske industri ved udgangen af tredje kvartal. Men stigningen for it-branchen i tredje kvartal vækker bekymring.

- Afskedigelserne stiger over de næste få måneder, og det skyldes svigtende lønsomhed i teknologiselskaber, siger John Challenger, der er administrerende direktør i Challenger, Gray & Christmas.

Selv om efterspørgslen er stigende for it-produkter, så henter producenter, udviklere og serviceudbydere færre penge ind per solgt enhed. Den intense konkurrence holder priserne nede, og det er selvfølgelig godt for forbrugeren, men dårligt for jobudviklingen.
- Virksomhederne har brug for sunde indtjeningsmarginaler, og bliver derfor nødt til at skære i omkostningerne, og antallet af job er et af områderne, man overvejer i den situation, fremhæver John Challenger.

Tabet af stillinger i it-sektoren opvejes ikke af et højere ansættelsestempo. En nylig undersøgelse regner med, at der bliver ansat 270.000 færre personer i it-erhverv i år sammenlignet med 2003.

Trods det dystre billede er der stadig dele af sektoren, som trives. Inden for netværk, it-sikkerhed og support er der god efterspørgsel efter folk.

Men der er stadig langt til 90'ernes niveau for jobskabelse.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S