Intel dropper tv-chip

Intel har skrottet planerne om at udvikle en tv-chip, der skulle nedbringe omkostningen på fjernsyn med bagsideprojektion. Projektet er nu aflyst, for at chipgiganten kan fokusere på andre og mere lønsomme produkter.

Intel-projektet med kodenavnet Cayley er afgået ved døden inden projektet om at udvikle en såkaldt LCOS-chip til fjernsyn overhovedet nåede markedet.

Intels administrerende direktør Paul Otellini fortalte første gang om fjernsynschippen i januar, og forventede en lancering i slutningen af i år, men det blev skubbet til i begyndelsen af næste år.

Nu er produktet endt sammen med flere andre Intel-produkter i skrotbunken, da projektet ikke udviklede sig som forventet.

Ved at kigge på den pose penge Intel allerede havde kastet i Cayley-projektet og samtidig vurdere det forventede afkast, besluttede chipselskabet, at det er bedre at fokusere på mere lønsomme produkter, lød meldingen fra en talskvinde i selskabet.

tv-chippen var et forsøg på at få de samme stordriftsfordele, som gradvist har sænket priserne på pc?er overført til markedet for digitale fjernsyn. Intel mente, at chippen kunne nedbringe prisen på et 50 tommers digitalt tv med 30 procent.

I august gik det op for Intel, at det ikke var nok at udvikle den planlagte 1-megapixel chip, men at det var nødt til at udvikle en 2-megapixel chip, for at kunne svare igen på konkurrencen fra Texas Instruments succes med at sælge en 1-megapixel chip til fjernsyn.

Selv produktionen af chippen blev ikke anset for vanskelig, men selv implementeringen af teknologien blev vurderet meget besværlig.

Intels talskvinde afviste at kommentere om selskabet overhovedet fik produceret en 2-megapixel chip, der fungerede.

Siden januar har Intel skrottet to fremtidige processor-kerner og kappet hastigheden på flagskibet, Intel Pentium 4.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis