Australsk lovforslag vil have virksomheder til at varsle myndighederne inden de betaler løsesummer til it-kriminelle

Et nyt australsk lovforslag fordrer at organisationer, der planlægger at eftergive ransomware-angribere deres løsesum-krav, skal underrette myndigheder om den forestående betaling forinden.

Artikel top billede

Nu vil den australske opposition have virksomheder til at underrette det australske cybersikkerhedscenter (ACSC) før de betaler ransomwarebøder til cyberkriminelle bander.

Varslet fra ransomware-angrebne virksomheder skal give myndigheder i landet et forspring i efterforskningen af cyberkriminalitet. Det skriver mediet ZDNet.

Ønsket om underretning af løsesum-betalinger har den fødeale opposition i australien fremlagt i et nyt lovforslag til Repræsentanternes Hus.

Det er ikke ulovligt at betale løsesummer til bagmændene i et ransomware-angreb de fleste steder i verden - heller ikke i Australien. Det skyldes, at man ikke vil give de kriminelle hackere endnu flere afpresselsesværktøjer i angrebet.

Men ifølge Tim Watts, der er "Shadow Assistant Minister" for Cybersikkerhed i landet, vil en lov som denne være et politisk fundament for et "koordineret regeringssvar til truslen om ransomware, der giver handlingsmæssig trusselunderretning for at informere retshåndhævelse, diplomati og offensive cyberoperationer".

Foreslaget, der har fået navnet "The Ransomware Payments Bill 2021", skal omfatte større virksomheder og offentlige enheder.

"Dette vil give vores efterretningstjeneste og retshåndhævende organer mulighed for at indsamle handlingsrettet efterretning om, hvor disse penge skal hen, så de kan spore og målrette mod de ansvarlige kriminelle grupper," forklarer Watts.

Viden om forestående betalinger vil også kunne bruges som viden for andre virksomheder i branchen, så disse kan forberede deres forsvarsværker på truslen.

Sammen med underretningen om en forestående løsesumsbetaling, skal virksomheden også levere de oplysninger om angrebets form og omfang, som virksomheden er bekendt med.

ACSC vil således være forpligtet til efterfølgende at videregive disse oplysninger til offenlige og private sektorer, så alle kan få nytte af den nye viden. Oplysningeren bliver dog anonymiserede inden videreformidlingen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos