It-kriminelle lokker unge studerende med nemme penge: "Pas på. Du ender nemlig som et såkaldt 'pakke-muldyr', og det kan koste dyrt"

Flere jobopslag på Facebook lokker unge studerende til at tage et pakke-job, hvor de kan tjene nogle hurtige og nemme penge. Men bag jobopslagene gemmer sig it-kriminelle, advarer sikkerhedsvirksomhed CSIS.

Artikel top billede

En noget usædvanlig rekrutteringskampagne florer for tiden på Facebook.

I forskellige afskygninger kan man her læse, hvordan jobopslag forsøger at lokke typisk unge med lovning om, at de kan tjene hurtige og nemme penge.

Opgaven er såre simpel - modtag pakker, ompak dem, og send dem videre og modtag en fin betaling.

Det eneste problem er, at det er it-kriminelle, der står bag jobopslagene, og at pakkerne er købt med stjålne kreditkort eller på anden vis via uautoriserede pengeoverførsler.

Det advarer den danske sikkerhedsvirksomhed CSIS om.

"Pas på. Du ender nemlig som et såkaldt 'pakke-muldyr', og det kan koste dyrt, når politiet banker på døren, pengene er brugt og bagmændene forsvundet," skriver CSIS på sin hjemmeside.

Ifølge CSIS foregår rekrutteringen via Facebook og falske profiler. Bagmændene opretter sig i forskellige brugergrupper eller tager direkte kontakt til brugerne.

I en kampagne målrettet udenlandske studerende i Aarhus, fremgår det, at jobbet kan indbringe 1.200 kroner for to uger, mens andre går helt op til over 5.000 kroner for omkring 10 timers arbejde i to uger.

I et af de seneste eksempler har CSIS fundet, at nogle af de it-kriminelle er begyndt at bruge andre firmaer som lokkemad. Blandt andet er Telia brugt som lokkemad for at øge troværdigheden af jobopslaget.

"Det laveste led i det it-kriminelle hierarki er pakke-muldyret. Det er samtidig også den del af forretningen, der er forbundet med at løbe den største risiko. Vi kan kun fraråde enhver at lade sig lokke af udsigten til nemt tjente penge," skriver CSIS.

Du kan se eksempler på opslagene på CSIS' hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S