Taknemmelig Song Networks: Sælg sælg

Song Networks bestyrelse anbefaler, at aktionærerne med kyshånd tager imod TDC's købstilbud. Samtidig takker bestyrelsesformanden for Tele2's indblanden, der har beriget selskabets aktionærer. Han understreger, at det er nu, man skal sælge.

Song Networks bestyrelsesformand takker Tele2 for at have løftet selskabets værdi med yderligere 1,3 milliarder kroner.

Han skynder nu på sine aktionærer og råder dem til salg.

- De, som ikke sælger til kurs 95, behøver hjælp til at tænke, siger bestyrelsesformand Kjell Nilsson til Dagens Industri.

Han opfordrer samtidig aktionærer i Song Networks til at sende en buket blomster til Tele2's administrerende direktør, Lars-Johan Jarnheimer, som har virket som hejs fra kursniveauet 70 til slutniveauet i kurs 95 ? et plus på 36 procent.

Samlet har aktionærerne i Song Networks med is i maven fået fordoblet værdien af deres aktier sammenlignet med kursniveauet før TDC lancerede sit første købstilbud.

Kjell Nilsson er overbevist om, at Tele2 nu sælger sine aktier i Song Networks og scorer et par hundrede millioner svenske kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse