Frygten vokser for cyberangreb mod danske banker

Ifølge Ba­sel-ko­mitén, der består af centralbankchefer og tilsynsmyndigheder fra hele verden, er cybertrusler og -hændelser en stigende bekymring for banksektoren.

Artikel top billede

Den magtfulde Basel-komité i Schweiz sætter i sit seneste ugebrev fokus på en voksende bekymring om cybertrusler og -hændelser i banksektoren.

Det øgede hjemmearbejde under corona har kun forværret situationen, mener organisationen, der består af centralbankchefer og tilsynsmyndigheder fra hele verden. Ligeledes anbefaler Basel-komitén krav til regulering i finanssektoren.

"Cybertrusler og -hændelser, såsom ransomwareangreb, har de senere år vist sig at være en stigende bekymring for banksektoren og udgør en risiko for de enkelte bankers sikkerhed og soliditet og den finansielle stabilitet," skriver organisationen ifølge Børsen.

Finanstilsynet, som står for at føre tilsyn med it-sikkerheden i Danmark, oprettede tirsdag et særskilt kontor, som skal beskæftige sig med cybertruslen, skriver Børsen videre.

Og underdirektør i Finanstilsynet forklarer over for Børsen, at det er tilsynets opfattelse, at der er flere områder, der stadig mangler at sættes fokus på i forhold til at styrke it-sikkerheden i banksektoren.

Hos Center for Cybersikkerhed er opfattelsen fra december 2020, at "det er meget sandsynlig," at banker vil blive udsat for cyberkriminalitet i løbet af de næste to år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S