Region Syddanmark: Der har været brud på persondatasikkerheden i ni af vores it-systemer

Der har været brud på persondata-sikkerheden i ni af Region Syddanmarks it-systemer. Se hvilke her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Ni af Region Syddanmarks it-systemer har været ramt af brud på persondata-sikkerheden, hvilket blandt andet har betydet, at fremmede øjne har kunnet kigge med i data.

Sådan lyder konklusionen fra Region Syddanmark efter en nøje gennemgang af alle regionens systemer, som blev iværksat for halvandet år siden, og som fortsat er i gang.

Fælles for persondata-bruddene i otte systemer af de ni systemer, er, at medarbejdere har haft uretmæssigt adgang til at kigge i data.

“Det har dog været meget kompliceret at få adgang til de fællesdrev, der indeholdt personoplysninger,” lyder det fra regionen.

De otte systemer, som fremmede øjne har haft adgang til, er:

- Critical Information System (CIS)

- Endobase.

- Carestream RIS.

- Befordring by Trifork.

- Buanco.

- Lifenet.

- Imagenet-i-base.

- Pillcam.

- Acadre.

2.000 ramte

Acadre er regionens ESDH-system, og her har regionen eksponeret persondata på omkring 2.000 brugere.

“Bruddet skyldes både brugerfejl i Acadre og uhensigtsmæssighed/fejl i kvalitetssikringssystemet Adoxa. Fejlen er ifølge leverandøren udbedret, og der er ikke noget, der tyder på, at den uretmæssige adgang er blevet misbrugt,” meddeler Region Syddanmark.

Du kan læse om de enkelte tilfælde af persondata-bruddene hos Region Syddanmark her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS