Region Syddanmark: Der har været brud på persondatasikkerheden i ni af vores it-systemer

Der har været brud på persondata-sikkerheden i ni af Region Syddanmarks it-systemer. Se hvilke her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Ni af Region Syddanmarks it-systemer har været ramt af brud på persondata-sikkerheden, hvilket blandt andet har betydet, at fremmede øjne har kunnet kigge med i data.

Sådan lyder konklusionen fra Region Syddanmark efter en nøje gennemgang af alle regionens systemer, som blev iværksat for halvandet år siden, og som fortsat er i gang.

Fælles for persondata-bruddene i otte systemer af de ni systemer, er, at medarbejdere har haft uretmæssigt adgang til at kigge i data.

“Det har dog været meget kompliceret at få adgang til de fællesdrev, der indeholdt personoplysninger,” lyder det fra regionen.

De otte systemer, som fremmede øjne har haft adgang til, er:

- Critical Information System (CIS)

- Endobase.

- Carestream RIS.

- Befordring by Trifork.

- Buanco.

- Lifenet.

- Imagenet-i-base.

- Pillcam.

- Acadre.

2.000 ramte

Acadre er regionens ESDH-system, og her har regionen eksponeret persondata på omkring 2.000 brugere.

“Bruddet skyldes både brugerfejl i Acadre og uhensigtsmæssighed/fejl i kvalitetssikringssystemet Adoxa. Fejlen er ifølge leverandøren udbedret, og der er ikke noget, der tyder på, at den uretmæssige adgang er blevet misbrugt,” meddeler Region Syddanmark.

Du kan læse om de enkelte tilfælde af persondata-bruddene hos Region Syddanmark her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job