Microsoft advarer: SolarWinds-hackere angriber 140 globale tech-udbydere

Den russiske hackergrupper Nobelium, der bandt andet har SolarWinds på sit kriminelle resumé, er igen aktive og har målrettet angreb mod 140 software- og cloudserviceforhandlere på verdensplan. Få alle detaljer her.

Artikel top billede

140 virksomheder er blevet mål for ondsindede cyberangreb af den russiske hackergruppe Nobeliums. Heraf er 14 af tilfældene blevet bekræftet kompromitterede.

Det oplyser Microsofts leder for kundesikkerhed og -tillid Tom Burt i en meddelelse på Microsoft egen hjemmeside.

Nobelium er den hackergruppe med russisk tilknytning, der tilskrives angrebet på SolarWinds-hacket i december 2020, som ramte tusindvis af virksomheder, der brugte SolarWinds-software.

Tom Burt fortæller, at den sidste observerede kampagne som gruppen har eksekveret blev set i maj i år, hvor altså 140 virksomheder blev målrettet.

Nobelium udmærker sig ved at være i stand til digitalt at springe på software- og cloudserviceforhandlernes direkte adgang til deres kunders it-systemer.

Mellem 1. juli og 19. oktober har Microsoft advaret 609 kunder om i alt 22.868 hackingforsøg.

Virksomheden bemærker dog, at antallet af succesfulde forsøg kan gøres op med et tal på ét cifer.

"Denne nylige aktivitet er endnu en indikator på, at Rusland forsøger at få langsigtet, systematisk adgang til en række punkter i teknologiforsyningskæden og [at] etablere en mekanisme til overvågning - nu eller i fremtiden," kommenterede Microsoft, som også bemærker, at disse mål har interesse for også den russiske stat.

"Heldigvis har vi opdaget denne kampagne i dens tidlige stadier, og vi deler denne udvikling for at hjælpe cloud-serviceforhandlere, teknologiudbydere og deres kunder med at tage rettidigt aktion for at sikre, at Nobelium ikke får succes med det."

Ingen af de 140 målrettede virksomhed er navngivet i Microsofts officielle meddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job