Microsoft advarer: SolarWinds-hackere angriber 140 globale tech-udbydere

Den russiske hackergrupper Nobelium, der bandt andet har SolarWinds på sit kriminelle resumé, er igen aktive og har målrettet angreb mod 140 software- og cloudserviceforhandlere på verdensplan. Få alle detaljer her.

Artikel top billede

140 virksomheder er blevet mål for ondsindede cyberangreb af den russiske hackergruppe Nobeliums. Heraf er 14 af tilfældene blevet bekræftet kompromitterede.

Det oplyser Microsofts leder for kundesikkerhed og -tillid Tom Burt i en meddelelse på Microsoft egen hjemmeside.

Nobelium er den hackergruppe med russisk tilknytning, der tilskrives angrebet på SolarWinds-hacket i december 2020, som ramte tusindvis af virksomheder, der brugte SolarWinds-software.

Tom Burt fortæller, at den sidste observerede kampagne som gruppen har eksekveret blev set i maj i år, hvor altså 140 virksomheder blev målrettet.

Nobelium udmærker sig ved at være i stand til digitalt at springe på software- og cloudserviceforhandlernes direkte adgang til deres kunders it-systemer.

Mellem 1. juli og 19. oktober har Microsoft advaret 609 kunder om i alt 22.868 hackingforsøg.

Virksomheden bemærker dog, at antallet af succesfulde forsøg kan gøres op med et tal på ét cifer.

"Denne nylige aktivitet er endnu en indikator på, at Rusland forsøger at få langsigtet, systematisk adgang til en række punkter i teknologiforsyningskæden og [at] etablere en mekanisme til overvågning - nu eller i fremtiden," kommenterede Microsoft, som også bemærker, at disse mål har interesse for også den russiske stat.

"Heldigvis har vi opdaget denne kampagne i dens tidlige stadier, og vi deler denne udvikling for at hjælpe cloud-serviceforhandlere, teknologiudbydere og deres kunder med at tage rettidigt aktion for at sikre, at Nobelium ikke får succes med det."

Ingen af de 140 målrettede virksomhed er navngivet i Microsofts officielle meddelelse.

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S