Microsoft og Intel i ny stor Wintel-alliance

To af verdens mest dominerende it-selskaber på forbrugersiden, chipproducenten Intel og softwareproducenten Microsoft, går sammen for at markedsføre pc'en som et underholdningscenter, der kan optage og afspille musik og video.

De næste tre måneder kan de amerikanske forbrugere næppe undgå at lægge mærke til hverken Intels Pentium 4-processor eller Microsofts specielle mediecenter-udgave af styresystemet Windows XP.

Sammen har de it-giganter nemlig planlagt deres første fælles kampagne for at markedsføre pc'en som et underholdningscenter over for amerikanske forbrugere.

Den fælles kampagne bliver ganske omfattende og kommer til at indebære markedsføring både online, på tv, i trykte medier og i amerikanske biografer.

Kampagne i storcentre

Herudover opstilles 38 prøveopstillinger i storcentre i store amerikanske byer. Den samlede udgift bliver mere end hundrede millioner kroner.

Håbet er, at flere amerikanere vil investere i pc'er med kombinationen af Intel-processorer og Microsofts styresystem Windows. Her har de to selskaber gennem mange år har haft en fælles dominans, også kendt som duopolet "Wintel".

Modsat tidligere er formålet nu at fortælle forbrugerne om mulighederne i Microsofts specielle styresystem Windows XP Media Center Edition 2005.

Den opdaterede udgave af styresystemet gør det muligt at bruge det til at håndtere musik, video og billeder til både stereoanlæg, tv og bærbar elektronik.

Microsoft håber altså at ændre opfattelsen af Windows fra noget, der kun kan bruges til tekstbehandling, e-mails, spil og internetsurfing. Samtidig håber Intel, at pc'en vil flytte sig fra kontoret til dagligstuen.

Intel og Microsoft har længe været dominerende på markedet for forbruger-pc'er, men de er begge begyndt at føle konkurrencen.

Microsoft har de seneste år følt sig truet af open source-styresystemet Linux - selvom selskabet har været sen til at erkende det - mens Intel på processor-siden kan mærke konkurrenten AMD's ånde i nakken.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    PensionDanmark

    IT Security Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job