Elon Musk sælger endnu engang aktier for et milliardbeløb

For tredje gang på få uger sælger Elon Musk ud af sine mange Tesla-aktier. Dermed har den amerikanske it-rigmand solgt aktier for knap 10 milliarder dollar i løbet af et par dage.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk sælger igen ud af sine mange Tesla-aktier. Denne gang til en værdi af 1,05 milliarder dollar.

Salget er gået igennem tirsdag aften og er tredje gang Elon Musk sælger massivt ud af sine mange Tesla-aktier.

Med det seneste salg har han i alt solgt aktier for 9,85 milliardar dollar siden midten af november, skriver erhvervsmediet CNBC.

Omregnet til danske kroner har Tesla-rigmanden solgt aktier for 65 milliarder kroner. Et massivt beløb for Elon Musk, der flere gange er blevet vurderet til at være verdens rigeste mand.

Pengene skal ifølge flere medier bruges til at betale en større skatteregning til den amerikanske stat. Det har tidligere fået Elon Musk til at lave en afstemning på Twitter, hvor hans følgere skulle svare på, om han skulle sælge ud af sine Tesla-aktier.

På trods af det massive salg, sidder Elon Musk fortsat på 169 millioner Tesla-aktier. Det store frasalg på så kort tid, har dog fået aktien til at tage nogle markante dyk de seneste uger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S