Helt folk forlanger en billion kroner i erstatning af Meta/Facebook for meddelagtighed i drab, voldtægt og undertrykkelse

Det muslimske Rohingya-folk forlanger 150 milliarder dollar i erstatning af Meta/Facebook, som rohingyaerne mener har fremmet hatespeech og misinformation, der har ført til død og undertrykkelse.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Med to store gruppe-søgsmål i USA og Storbritannien forlanger repræsentanter for det muslimske rohingya-folk kæmpe-erstatning af selskabet Meta, der indtil fornylig var kendt som Facebook.

Rohingya-folket bor primært i Myanmar, hvor det i årevis er blevet forfulgt, fængslet og udsat for forskellige former for overgreb i stor stil.

De samlede rohingya-samfund i USA og Storbritannien mener, at Facebook har spillet en aktiv rolle i undertrykkelsen ved ikke at sætte en stopper for hatespeech og misinformation, som dermed via Facebook var i stand til at sprede sig og få fodfæste i Myanmar.

Rohingya-samfundene mener, at Facebooks ledelse i årevis med åbne øjne bevidst tillod, at der blev delt opslag fra den burmesiske regering med opfordring til angreb og lignende mod rohingya-befolkningen.

I sagsanlægget anfører rohingya-samfundene, at Facebooks algoritme fandt og viste opslag til modtagelige Facebook-brugere med opfordringer til, at de skulle melde sig ind i ekstremistiske Facebook-grupper, hvor den Rohingya-fjendtlige retorik var endnu voldsommere.

“Facebooks News Feed prioriterede og belønnede bevidst radikale brugere, der gav næring til folkedrabet mod Rohingya, da negativt indhold skabte størst aktivitet på platformen,” hedder det.

I sagsanlægget peger rohingyaerne på, at Facebook anvender et system med social belønning, der ‘manipulerer brugerne til at skabe’ fjendtligt, hadefuldt og aggressivt indhold.

“Central i sagen er erkendelsen af, at Facebook var klar til at bytte Rohingyaerne liv med bedre markeds-penetration i et lille land i Sydøstasien,” hedder det.

Erstatningskravet på 150 milliarder dollar - det er godt en billion kroner - skal betales som et plaster på såret for rohingyaernes død, skade, smerte, lidelse og tab af ejendom, hedder det.

Du kan læse hele sagsanlægget her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S