Helt folk forlanger en billion kroner i erstatning af Meta/Facebook for meddelagtighed i drab, voldtægt og undertrykkelse

Det muslimske Rohingya-folk forlanger 150 milliarder dollar i erstatning af Meta/Facebook, som rohingyaerne mener har fremmet hatespeech og misinformation, der har ført til død og undertrykkelse.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Med to store gruppe-søgsmål i USA og Storbritannien forlanger repræsentanter for det muslimske rohingya-folk kæmpe-erstatning af selskabet Meta, der indtil fornylig var kendt som Facebook.

Rohingya-folket bor primært i Myanmar, hvor det i årevis er blevet forfulgt, fængslet og udsat for forskellige former for overgreb i stor stil.

De samlede rohingya-samfund i USA og Storbritannien mener, at Facebook har spillet en aktiv rolle i undertrykkelsen ved ikke at sætte en stopper for hatespeech og misinformation, som dermed via Facebook var i stand til at sprede sig og få fodfæste i Myanmar.

Rohingya-samfundene mener, at Facebooks ledelse i årevis med åbne øjne bevidst tillod, at der blev delt opslag fra den burmesiske regering med opfordring til angreb og lignende mod rohingya-befolkningen.

I sagsanlægget anfører rohingya-samfundene, at Facebooks algoritme fandt og viste opslag til modtagelige Facebook-brugere med opfordringer til, at de skulle melde sig ind i ekstremistiske Facebook-grupper, hvor den Rohingya-fjendtlige retorik var endnu voldsommere.

“Facebooks News Feed prioriterede og belønnede bevidst radikale brugere, der gav næring til folkedrabet mod Rohingya, da negativt indhold skabte størst aktivitet på platformen,” hedder det.

I sagsanlægget peger rohingyaerne på, at Facebook anvender et system med social belønning, der ‘manipulerer brugerne til at skabe’ fjendtligt, hadefuldt og aggressivt indhold.

“Central i sagen er erkendelsen af, at Facebook var klar til at bytte Rohingyaerne liv med bedre markeds-penetration i et lille land i Sydøstasien,” hedder det.

Erstatningskravet på 150 milliarder dollar - det er godt en billion kroner - skal betales som et plaster på såret for rohingyaernes død, skade, smerte, lidelse og tab af ejendom, hedder det.

Du kan læse hele sagsanlægget her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect