Helt folk forlanger en billion kroner i erstatning af Meta/Facebook for meddelagtighed i drab, voldtægt og undertrykkelse

Det muslimske Rohingya-folk forlanger 150 milliarder dollar i erstatning af Meta/Facebook, som rohingyaerne mener har fremmet hatespeech og misinformation, der har ført til død og undertrykkelse.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Med to store gruppe-søgsmål i USA og Storbritannien forlanger repræsentanter for det muslimske rohingya-folk kæmpe-erstatning af selskabet Meta, der indtil fornylig var kendt som Facebook.

Rohingya-folket bor primært i Myanmar, hvor det i årevis er blevet forfulgt, fængslet og udsat for forskellige former for overgreb i stor stil.

De samlede rohingya-samfund i USA og Storbritannien mener, at Facebook har spillet en aktiv rolle i undertrykkelsen ved ikke at sætte en stopper for hatespeech og misinformation, som dermed via Facebook var i stand til at sprede sig og få fodfæste i Myanmar.

Rohingya-samfundene mener, at Facebooks ledelse i årevis med åbne øjne bevidst tillod, at der blev delt opslag fra den burmesiske regering med opfordring til angreb og lignende mod rohingya-befolkningen.

I sagsanlægget anfører rohingya-samfundene, at Facebooks algoritme fandt og viste opslag til modtagelige Facebook-brugere med opfordringer til, at de skulle melde sig ind i ekstremistiske Facebook-grupper, hvor den Rohingya-fjendtlige retorik var endnu voldsommere.

“Facebooks News Feed prioriterede og belønnede bevidst radikale brugere, der gav næring til folkedrabet mod Rohingya, da negativt indhold skabte størst aktivitet på platformen,” hedder det.

I sagsanlægget peger rohingyaerne på, at Facebook anvender et system med social belønning, der ‘manipulerer brugerne til at skabe’ fjendtligt, hadefuldt og aggressivt indhold.

“Central i sagen er erkendelsen af, at Facebook var klar til at bytte Rohingyaerne liv med bedre markeds-penetration i et lille land i Sydøstasien,” hedder det.

Erstatningskravet på 150 milliarder dollar - det er godt en billion kroner - skal betales som et plaster på såret for rohingyaernes død, skade, smerte, lidelse og tab af ejendom, hedder det.

Du kan læse hele sagsanlægget her.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension