Log4j-hackere sadler om: Denne kanal skal du også holde øje med for at holde truslen ude

Hackere, der udnytter Log4j-sårbarheden, er begyndt at skifte strategi. Den nye metode udfordrer it-ansvarlige verden over i deres arbejde med at sikre deres systemer mod indtrængere.

Artikel top billede

De it-kriminelle, der lige nu forsøger at udnytte den nyligt kendte Log4j-sårbarhed i webserveren Apache, er nu ved at sadle om i deres jagt på adgang til virksomheders hemmelige systemer.

En tendens til at skifte fra LDAP-call back-URL'er til RMI - eller at anvende begge tjenester i samme anmodning - er ved at brede sig blandt hackerne.

Og det betyder, at de it-ansvarlige har en ekstra ting at tænke på i arbejdet på at sikre virksomhedens interne netværk.

Det skriver Bleeping Computer.

Både LDAP-tjenesten og RMI-forbindelsen er lavet til at hjælpe med den daglige administration af en organisations it-systemer ved at få få disse systemer til at bruge en fælles kilde forbrugeroplysninger.

På den måde skal brugerne ikke huske flere forskellige brugernavne og adgangskoder til hver eneste system.

Da RMI ofte kan være en lettere kanal til at opnå kontrol af et system, og det lige nu i meget lavere grad end LDAP'er bliver overvåget som en infektionsvej i forbindelse med Log4j-angreb, er det et fordelagtigt værktøj for hackeren at skifte til for at få succes med deres angreb.

Det skaber altså en ekstra filtrering, som it-ansvarlige skal være opmærksomme på, når de skanner efter mulige angrebsforsøg.

Anbefalingen til forsvar mod sårbarheden er forsat at opgradere Log4j til version 2.16.0, og derfra holde øje med om Apache opdaterer sin sikkerhedssektion med nye versionsmeddelelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job