Log4j-hackere sadler om: Denne kanal skal du også holde øje med for at holde truslen ude

Hackere, der udnytter Log4j-sårbarheden, er begyndt at skifte strategi. Den nye metode udfordrer it-ansvarlige verden over i deres arbejde med at sikre deres systemer mod indtrængere.

Artikel top billede

De it-kriminelle, der lige nu forsøger at udnytte den nyligt kendte Log4j-sårbarhed i webserveren Apache, er nu ved at sadle om i deres jagt på adgang til virksomheders hemmelige systemer.

En tendens til at skifte fra LDAP-call back-URL'er til RMI - eller at anvende begge tjenester i samme anmodning - er ved at brede sig blandt hackerne.

Og det betyder, at de it-ansvarlige har en ekstra ting at tænke på i arbejdet på at sikre virksomhedens interne netværk.

Det skriver Bleeping Computer.

Både LDAP-tjenesten og RMI-forbindelsen er lavet til at hjælpe med den daglige administration af en organisations it-systemer ved at få få disse systemer til at bruge en fælles kilde forbrugeroplysninger.

På den måde skal brugerne ikke huske flere forskellige brugernavne og adgangskoder til hver eneste system.

Da RMI ofte kan være en lettere kanal til at opnå kontrol af et system, og det lige nu i meget lavere grad end LDAP'er bliver overvåget som en infektionsvej i forbindelse med Log4j-angreb, er det et fordelagtigt værktøj for hackeren at skifte til for at få succes med deres angreb.

Det skaber altså en ekstra filtrering, som it-ansvarlige skal være opmærksomme på, når de skanner efter mulige angrebsforsøg.

Anbefalingen til forsvar mod sårbarheden er forsat at opgradere Log4j til version 2.16.0, og derfra holde øje med om Apache opdaterer sin sikkerhedssektion med nye versionsmeddelelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S