Log4j-hackere sadler om: Denne kanal skal du også holde øje med for at holde truslen ude

Hackere, der udnytter Log4j-sårbarheden, er begyndt at skifte strategi. Den nye metode udfordrer it-ansvarlige verden over i deres arbejde med at sikre deres systemer mod indtrængere.

Artikel top billede

De it-kriminelle, der lige nu forsøger at udnytte den nyligt kendte Log4j-sårbarhed i webserveren Apache, er nu ved at sadle om i deres jagt på adgang til virksomheders hemmelige systemer.

En tendens til at skifte fra LDAP-call back-URL'er til RMI - eller at anvende begge tjenester i samme anmodning - er ved at brede sig blandt hackerne.

Og det betyder, at de it-ansvarlige har en ekstra ting at tænke på i arbejdet på at sikre virksomhedens interne netværk.

Det skriver Bleeping Computer.

Både LDAP-tjenesten og RMI-forbindelsen er lavet til at hjælpe med den daglige administration af en organisations it-systemer ved at få få disse systemer til at bruge en fælles kilde forbrugeroplysninger.

På den måde skal brugerne ikke huske flere forskellige brugernavne og adgangskoder til hver eneste system.

Da RMI ofte kan være en lettere kanal til at opnå kontrol af et system, og det lige nu i meget lavere grad end LDAP'er bliver overvåget som en infektionsvej i forbindelse med Log4j-angreb, er det et fordelagtigt værktøj for hackeren at skifte til for at få succes med deres angreb.

Det skaber altså en ekstra filtrering, som it-ansvarlige skal være opmærksomme på, når de skanner efter mulige angrebsforsøg.

Anbefalingen til forsvar mod sårbarheden er forsat at opgradere Log4j til version 2.16.0, og derfra holde øje med om Apache opdaterer sin sikkerhedssektion med nye versionsmeddelelser.

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job