Får trecifret millionbudget: Danmark skal lede nyt tværnationalt samarbejde mod cyberangreb

Syv lande vil samarbejde tæt om at analysere, opdage og forhindre cyberangreb på tværs af Baltikum og Norden.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Styrelsen for Samfundssikkerhed skal lede et nyt nordisk-baltisk cybersamarbejde.

Det får navnet Nordic Baltic Cyber Consortium (NBCC) og får hovedkvarter i Danmark.

Det skriver Styrelsen for Samfundssikkerhed i en pressemeddelelse.

Projektet er støttet af EU via Digital Europe og har et budget på 110 mio. kroner.

De syv lande i samarbejdet er udover Danmark Island, Finland, Norge, Estland, Litauen og Letland.

Landene skal blandt andet dele adgang til kommercielle cybertrusselsefterretninger og etablere en fælles datadelingsplatform.

Myndigheder, virksomheder og borgere i Danmark og vores nabolande udsættes hver dag for cyberangreb. Derfor skal vi stå sammen og styrke cybersikkerheden på tværs af vores grænser - og jeg er glad for, at Styrelsen for Samfundssikkerhed vil stå i spidsen for det vigtige arbejde i nordisk-baltisk cyber konsortium,” siger minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen ifølge pressemeddelelsen.

Skal også samarbejde med EU-lande

NBCC kommer til at fungere som et tværnationalt cyber-hub.

Det betyder, at konsortiet kommer til at indgå i et bredere samarbejde med cyberinstitutioner i EU og andre tværnationale cyber-hubs med henblik på at styrke cybersikkerheden på tværs af EU.

”Vi skal være ambitiøse, når det handler om Danmarks og Europas cyberforsvar. Derfor har vi sat os for bordenden af det vigtige samarbejde for at sikre et endnu stærkere værn mod cyberangreb på tværs af Norden og Baltikum. Ambitionen er at være en værdifuld aktør både for landenes egne cyberindsatser, men også for de private aktører, universiteter og resten af EU,” siger vicedirektør i Styrelsen for Samfundssikkerhed Christine Engel Christensen ifølge pressemeddelelsen.

NBCC vil desuden danne ramme for udvikling og udbredelse af nye teknologier, herunder løsninger baseret på kunstig intelligens, og det skal fremme samarbejdet med private aktører og forskningsmiljøer i regionen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job