Test: En bærbar, batteridrevet og stemmestyret projektor med indbyggede højttalere. Er det galt eller genialt?

Test: Enheden her er ret smart. Men er det teknologi, der er bygget, bare fordi man kan, eller har den en reel betydning? Det tog mig noget tid at finde ud af, og jeg blev aldrig helt klog på svaret.

Artikel top billede

Projektoren klarer op til 300", men det vil kræve et godt lærred og mørklægning. 100" går dog fint i en stue med let dæmpet belysning. (Foto: XGIMI PR)

Teknologi kan være katalysator for produkter, som vi ikke vidste, at vi havde behov for. Tag bare fladskærmen, din smartphone og meget, meget mere.

Og lige så ofte kommer der et, som vi umiddelbart ikke har brug for.

Om XGimi kommer i den kategori, kan jeg ærligt talt ikke vurdere, og det må være op til den enkelte.

Og skulle du have behov for en bærbar projektor, der kan meget mere, end de små lomme-projektorer markedet ellers har budt på, så er der godt nyt.

Det gode er nemlig, at den 1,6 kilo tunge sag let kan lave et godt lysstærkt billede på 100" med sine 800 lumens. Den dårlige er, at prisen er omkring 8.000 kroner.

Det er immervæk mange penge for et produkt, der er et supplement. For den kan ikke erstatte dit tv, og ej heller din hjemmebiograf.

Men vil du have et produkt, hvor du reelt har hele dit tv/hjemmebiograf med i vildmarken er den genial.

Batteritiden er tæt på de to timer reelt, og på den tid kan du nå at se de fleste film.

Kun HD opløsning

Du må så leve med, at der kun er HD opløsning. Men til det formål er det faktisk godtaget.

Den kan også bruges på kontoret til gæster, når der skal vises en hurtig præsentation. Der kan jo tilsluttes trådløst via Wi-Fi forbindelsen.

Du kan Chromecaste eller tage den lavpraktiske løsning med et HDMI kabel. Det sidste sikrer, at du har kvaliteten og tilslutningen med det samme.

Vi noterer også med glæde, at der er USB indgang, så du let kan have en præsentation med på en stick.

Enkel opsætning

Opsætningen er ekstrem let, da XGimi selv justerer billedet. Det er også let at justere selv, via et grid den kaster op på lærred/væg.

Det klares med den lille fjernbetjening, der fungerer godt og kan præcist det du forventer. På nær lige volumenknappen, der ikke lå i de knapper vi normalt ville forvente.

Der kan også skrues op via touch knapper på toppen.

Lydgengivelsen er ikke prangende, som forventet.

Men den når faktisk fint ud i rummet, og skal ikke overdøve projektoren, da den reelt ikke larmer.

I bunden sidder gevind til stativ, men også en lille vippe anordning, så du kan projicere billedet opad. Det er en god detalje, der virkelig giver mening i praksis.

Android tv på godt og ondt

Opkobling til wi-fi foregår ret enkelt og smertefrit. Du skal gennem hele Google opsætningen og herfra får du Android tv, som bestemt ikke er min kop te. Men det er en helt anden historie.

For når du er på nettet, kan du let chromecaste fra andre enheder og endda stemmestyre XGimi.

Det sidste giver ikke den store mening for mig i et produkt af denne type. Men fair nok, det følger med.

Mere nice to have end need to have

Prisen for herligheden er lige omkring de 8.000 kroner og det er mange penge for et produkt, der ikke kan stå alene.

For det er som sag ikke et reelt alternativ til hverken dit tv eller hjemmebiograf. Men en luksusløsning til kontoret eller sommerhuset til film eller gaming.

At den også kan bruges på batteri i et par timer, er en ekstra luksus, som er virkelig nyttig - også når du er i nærheden af strøm.

For vi tror trods alt det er de færreste, der har den med på telttur.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S