Nødhjælpsorganisation ramt af hackerangreb: Persondata på 500.000 personer stjålet

Den internationale afdeling af Røde Kors har i flere måneder været ramt af et hackerangreb. Hackerne har fået adgang til mere end 500.000 menneskers personoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Røde Kors)

Opdateret: Tidligere fremgik det ikke tydeligt, at der er tale om organisationen International Committee of the Red Cross (ICRC).

Et hackerangreb mod den globale nødhjælpsorganisation Røde Kors (ICRC), der har hovedsæde i Geneve, har givet bagmændene adgang til personoplysninger om 515.000 personer.

For en måned siden opdagede organisationen, at en server med personoplysningerne var blevet ramt af et hackerangreb.

Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.

"Da vi er en humanitær organisation, der står til ansvar for vores partnere, føler vi os forpligtede til at dele al den information vi kan om angrebet," lyder det i meddelelsen.

Hackerne har dog tilsyneladende haft adgang til informationerne siden 9. november 2021. Dermed var ICRC påvirket af angrebet i knap tre måneder, før man blev bevidst om angrebet.

Røde Kors fortæller i meddelelsen, at organisationen blev ramt af et avanceret malware-angreb, der lykkedes med uhindret at få adgang til Røde Kors' oplysninger på serveren.

"De fleste skadelige filer var designet til at omgå vores anti-malware løsninger, og det var først efter vi installerede avancerede end-point software, som en del af vores udviddede beskyttelsesprogram, at indtrængningen blev opdaget," skriver Røde Kors.

Hackerne fik adgang til de berørte servere på grund af en sårbarhed i et såkaldt authentication program. Dermed kunne hackerne få adgang til serverne uden om de sikkerheds lag, der ellers er der for at holde uønskede personer ude.

Røde Kors mener, at der er tale om et målrettet angreb mod organisationen, men har ikke noget bud på, hvem der kan stå bag.

"Vi har ikke haft nogen kontakt med hackerne og er ikke blevet bedt om at betale nogen løsesum. Helt på linje med vores politik om at tage kontakt til alle, der kan hjælpe eller forhindre os i vores humanitære arbejder, er vi villige til at kommunikere direkte med hvem end, der står bag operationen for at understrege over for dem, at de er nødt til at respektere vores humanitære arbejde. Vi opfordrer samtidig også hackerne til ikke at dele, sælge, lække eller på anden måde misbruge denne data."

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S