Nødhjælpsorganisation ramt af hackerangreb: Persondata på 500.000 personer stjålet

Den internationale afdeling af Røde Kors har i flere måneder været ramt af et hackerangreb. Hackerne har fået adgang til mere end 500.000 menneskers personoplysninger.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Røde Kors)

Opdateret: Tidligere fremgik det ikke tydeligt, at der er tale om organisationen International Committee of the Red Cross (ICRC).

Et hackerangreb mod den globale nødhjælpsorganisation Røde Kors (ICRC), der har hovedsæde i Geneve, har givet bagmændene adgang til personoplysninger om 515.000 personer.

For en måned siden opdagede organisationen, at en server med personoplysningerne var blevet ramt af et hackerangreb.

Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.

"Da vi er en humanitær organisation, der står til ansvar for vores partnere, føler vi os forpligtede til at dele al den information vi kan om angrebet," lyder det i meddelelsen.

Hackerne har dog tilsyneladende haft adgang til informationerne siden 9. november 2021. Dermed var ICRC påvirket af angrebet i knap tre måneder, før man blev bevidst om angrebet.

Røde Kors fortæller i meddelelsen, at organisationen blev ramt af et avanceret malware-angreb, der lykkedes med uhindret at få adgang til Røde Kors' oplysninger på serveren.

"De fleste skadelige filer var designet til at omgå vores anti-malware løsninger, og det var først efter vi installerede avancerede end-point software, som en del af vores udviddede beskyttelsesprogram, at indtrængningen blev opdaget," skriver Røde Kors.

Hackerne fik adgang til de berørte servere på grund af en sårbarhed i et såkaldt authentication program. Dermed kunne hackerne få adgang til serverne uden om de sikkerheds lag, der ellers er der for at holde uønskede personer ude.

Røde Kors mener, at der er tale om et målrettet angreb mod organisationen, men har ikke noget bud på, hvem der kan stå bag.

"Vi har ikke haft nogen kontakt med hackerne og er ikke blevet bedt om at betale nogen løsesum. Helt på linje med vores politik om at tage kontakt til alle, der kan hjælpe eller forhindre os i vores humanitære arbejder, er vi villige til at kommunikere direkte med hvem end, der står bag operationen for at understrege over for dem, at de er nødt til at respektere vores humanitære arbejde. Vi opfordrer samtidig også hackerne til ikke at dele, sælge, lække eller på anden måde misbruge denne data."

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job