Norsk browserfirma tredobler tab

Det norske softwareselskab, Opera Software, der har udviklet og udbyder verdens tredje mest brugte web-browser, tredoblede sit underskud i det seneste kvartal sammenlignet med året før. Og det til trods for en stigning i salget.

Salget i det norske softwareselskab, Opera Software, er steget i tredje kvartal på grund af øget interesse for selskabets web-browser, men selskabet taber penge i stor stil.

En tredobling af underskuddet var hvad Opera kunne fremvise over for investorerne, der har kunne investere i selskabets aktier siden Opera blev noteret på børsen i Oslo i marts i år.

Salget af Operas web-browser, som nordmændene kalder en net-læser, syvdobledes i kvartalet til 1,7 millioner. Det var medvirkende til at salget steg til 22,5 millioner kroner fra 16,5 millioner kroner i samme periode året før.

Tabet blev dog på 1,5 millioner kroner mod 0,5 millioner kroner i tredje kvartal af 2003.

Det øgede salg har betydet, at selskabet må betale mere for væksten. Som en konsekvens er der antallet af medarbejdere øget med 45 procent til 182.

Operas browser er blevet rost for at være kompakt og hurtig, og bruges i stigende grad på mobiltelefoner og pda?er.

For resten af året regner selskabet med at omkostningsniveauet vil blive dæmpet, men advarede om at et tab i fjerde kvartal trods stigende salg er sandsynligt.

For de første ni måneder af året har Opera landet et overskud på 55,7 millioner kroner efter skat sammenlignet med 3,4 millioner kroner sidste år.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S